Strona głównaKuchniaOliwka owoc, czy warzywo?

Oliwka owoc, czy warzywo?

Przez Redakcja

-

Jeśli chcesz dodać do swojej diety kilka oliwek, warto poznać kilka faktów na ich temat. Po pierwsze, są one doskonałym źródłem antyoksydantów. Oznacza to, że pomagają chronić Twoje komórki przed uszkodzeniami, a także mają kilka innych korzyści zdrowotnych.

Oliwki zielone

Jeśli szukasz zdrowej przekąski, oliwki są pyszną opcją. Zawierają przeciwutleniacze i składniki odżywcze, które pomagają organizmowi zwalczać stany zapalne i choroby. Mają jednak wysoką zawartość sodu, dlatego ważne jest, aby zbilansować swoją dietę potasem.

Zielone oliwki są doskonałym źródłem witaminy E i witaminy A. Witaminy te są korzystne dla Twoich oczu. Witamina A zawarta w zielonych oliwkach przekształca się w formę siatkówki, której potrzebuje Twoje oko, by pozostać zdrowym. Pomaga też w widzeniu nocnym. Uważa się, że witamina A pomaga zapobiegać zaćmie i zwyrodnieniu plamki żółtej, a także innym chorobom oczu.

Oliwki są bogate w polifenole, które mają właściwości przeciwutleniające. Polifenole zmniejszają stan zapalny i zapobiegają niektórym formom raka. Ponadto obniżają ciśnienie krwi.

Oliwki są również dobrym źródłem tłuszczów jednonienasyconych, które mogą pomóc w zapobieganiu rakowi i obniżeniu poziomu cholesterolu. Tłuszcze jednonienasycone obniżają poziom złego cholesterolu LDL i podwyższają poziom dobrego cholesterolu HDL.

Drużyny

Oliwki to rodzaj owoców lub warzyw. Jest to jeden z owoców produkowanych przez drzewo oliwne (Olea europaea). Jest to wiecznie zielone, zdrewniałe drzewo dwuliścienne, którego uprawa ma długą historię w regionie śródziemnomorskim. Oliwki są dobrym źródłem witamin i minerałów. Są bogate w tłuszcze jednonienasycone i błonnik, które są ważne dla zdrowia człowieka.

Drupy to grupa roślin obejmująca wiśnie, jagody, migdały i brzoskwinie. Owoce drzew oliwnych składają się z endokarpu, mezokarpu i epikarpu.

Rośliny te są ogólnie uważane za warzywa, ale ich właściwości różnią się w zależności od kraju. Różnią się zawartością lipidów i żywotnością komórek. Zwykle pestkowce są bardziej soczyste i delikatne, dlatego do celów stołowych preferuje się owoce z pestkami.

Opadki z drzewa oliwnego są przeważnie zielone, ale mogą być też czarne. Ich gorycz wynika ze związku zwanego oleuropeiną. Aby oleuropeina była jadalna, musi zostać utleniona.

Antyoksydanty

Oliwkowe owoce i warzywa mają potencjał jako silne antyoksydanty. Dzieje się tak z powodu wielu fenolowych składników przeciwutleniających obecnych w roślinie.

Oleuropeina jest jednym z najważniejszych fenolowych składników przeciwutleniających w tkankach rośliny oliwki. Jest również znana z tego, że jest bardzo skuteczna w leczeniu ran. Innym ważnym składnikiem jest hydroksytyrozol.

Stres oksydacyjny to proces zachodzący w organizmie, który powoduje uszkodzenia błon komórkowych. Wolne rodniki to niestabilne cząsteczki, które powodują te uszkodzenia. Przeciwutleniacze przeciwdziałają temu procesowi, pochłaniając wolne rodniki i zapobiegając powstawaniu kolejnych.

Są różne sposoby na zwiększenie ilości przeciwutleniaczy w diecie. Jednym z najkorzystniejszych jest codzienne spożywanie owoców i warzyw. Jeśli jednak obawiasz się, czy dostarczasz sobie wystarczającą ilość tych przeciwutleniaczy, porozmawiaj z lekarzem. Rozważ także stosowanie suplementów diety.

Niektóre badania wykazały, że antyoksydanty są pomocne w zmniejszaniu ryzyka chorób serca. Przeciwutleniacze mogą również pomóc w naprawie uszkodzonego DNA. Mogą też spowalniać rozwój niektórych nowotworów.

Korzyści zdrowotne

Oliwki są pysznym i pożywnym owocem lub warzywem. Wykazano, że zawarte w nich przeciwutleniacze zmniejszają ryzyko wystąpienia kilku chorób, w tym raka. Zawierają też dużo witaminy E, kwasu oleinowego i jednonienasyconych tłuszczów. Te składniki odżywcze mogą obniżyć ryzyko chorób serca, osteoporozy i zapalenia stawów.

Witamina A pomaga w utrzymaniu zdrowia skóry i oczu, zmniejszając ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy. Może też zmniejszyć objawy jaskry. Ponadto pomaga utrzymać prawidłową równowagę pH skóry.

Oliwki są bogate w antyoksydanty, które chronią Twój organizm przed szkodliwym promieniowaniem UV i wolnymi rodnikami. Przeciwutleniacze zwalczają stany zapalne, pomagając zapobiegać nowotworom i innym chorobom.

Oliwki zawierają dużo kwasu oleinowego, zdrowego dla serca kwasu tłuszczowego, który obniża poziom cholesterolu LDL i zwiększa poziom dobrego cholesterolu. Oliwki zawierają również hydroksytyrozol, fitochemikalia znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Hydroksytyrozol jest również ceniony za zdolność do wspomagania gojenia się ran i wspierania zdrowia hormonalnego.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Oceń artykuł: Oliwka owoc, czy warzywo?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy