Strona głównaKuchniaDlaczego sok z buraków musi odstać?

Dlaczego sok z buraków musi odstać?

Przez Redakcja

-

Dlaczego sok z buraków musi odstawać od reszty? Ogólnie rzecz biorąc, odpowiedź jest taka, że buraki używane do produkcji soku mają bardzo wysokie stężenie kwasów. To właśnie te kwasy sprawiają, że sok ma dobry smak. Jednak powodują one również, że nie pozostaje on długo płynny. Mogą one bowiem uszkodzić komórki Twojego ciała, co prowadzi do poważnych problemów. Na szczęście istnieją sposoby, aby upewnić się, że sok z buraków pozostanie na półce sklepowej jak najdłużej. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z tych metod.

Procesy

Proces wytwarzania soku z buraków obejmuje przygotowanie surowców, ekstrakcję i zagęszczanie. Surowy sok z buraków zawiera różne zanieczyszczenia. Jest on następnie filtrowany i zagęszczany, a na koniec pakowany i butelkowany. Celem niniejszej pracy było określenie i optymalizacja warunków przetwarzania soku z buraków. Opracowano schemat optymalizacji oparty na metodologii powierzchni odpowiedzi. Technika ta obejmowała optymalny projekt i działanie jednostki przetwórstwa buraków. Temperatura przetwarzania, gęstość nasypowa, zawartość betalain i wilgotność zostały wykorzystane jako parametry do osiągnięcia optymalnych warunków.

pH

Sok z buraków jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy i związków polifenolowych. Należą do nich betalainy, rozpuszczalne w wodzie przeciwutleniacze. Sok nie zawiera tłuszczu i jest niskokaloryczny.

Ma też właściwości przeciwzapalne. Azotany zawarte w burakach poprawiają przepływ krwi do mięśni. Badania wykazują, że azotany spowalniają spadek zdolności poznawczych. Co więcej, mogą pomóc w zapobieganiu demencji. Ponadto sok z buraków zawiera azotan potasu, który pomaga w poprawieniu przepływu krwi do serca i wątroby.

Jako taki, przemysł spożywczy może potencjalnie skorzystać z właściwości antyoksydacyjnych soku z buraków. Technologia elektroaktywacji jest obiecującą metodą, która może pomóc w stabilizacji soku buraczanego.

Substancje stałe rozpuszczalne

Substancje stałe rozpuszczalne w soku buraczanym są ważne dla zrozumienia interakcji molekularnych z wodą. W niniejszej pracy zastosowano model prawa potęgowego, aby zbadać wpływ zawartości rozpuszczalnych substancji stałych na lepkość płynu.

Burak zawiera wiele bioaktywnych związków, w tym betalainy. Barwniki te mają właściwości antyoksydacyjne i chemoprewencyjne. Hamują też proliferację komórek nowotworowych.

Wapno jest jednym ze składników soku z korzenia buraka defekowanego. Wapno jest rozpuszczalne w 725 częściach zimnej wody. Kwas szczawiowy jest rozkładany przez wapno i tworzy rozpuszczalne połączenia z zasadami.

Aktywność antyoksydacyjna

Aktywność antyoksydacyjna soku z buraków jest badana w różnych populacjach. Jednak wpływ soku z buraków na osoby z nadciśnieniem i cukrzycą jest mniej jasny. Może to być spowodowane stanem zdrowia lub stosowanymi jednocześnie lekami.

Burak jest rozpuszczalnym w wodzie fitoskładnikiem bogatym w azotany i betalainy, które, jak wykazano, przynoszą różne korzyści. Na przykład w badaniu z 2011 roku wykazano, że azotany spowalniają spadek zdolności poznawczych i zwiększają przepływ krwi do mózgu. Ponadto stwierdzono, że sok z buraków zwiększa właściwości chroniące układ krążenia.

Betalainy

Celem tego badania było określenie optymalnych warunków odzyskiwania betalain z niesprzedanych buraków czerwonych za pomocą ekstrakcji wspomaganej enzymami. Na podstawie składu ściany komórkowej buraka czerwonego opracowano specjalną mieszankę enzymatyczną. Mieszanka ta zawiera ksylanazę, pektynazę i celulazę.

Odzyskano różne ekstrakty betalainy i scharakteryzowano je za pomocą parametrów kolorystycznych, takich jak kąt barwy (hdeg), chroma, stosunek czerwieni do żółci (a*/b*) i całkowita zawartość betalainy. Parametry te są powszechnie uważane za najbardziej istotne deskryptory koloru.

Poprawa wyników w teście regeneracji Yo-Yo

Jeśli jesteś zainteresowany poprawą wyników sportowych, rozważ spożywanie soku z buraka. Sok z buraka pomaga mięśniom wchłonąć więcej glukozy podczas ćwiczeń. Ma też dodatkową zaletę – obniża ciśnienie krwi.

Sok z buraków jest bogaty w azotany. Azotan jest znany z tego, że zwiększa siłę eksplozywną podczas ćwiczeń ponadmaksymalnych. Może też poprawiać wydajność podczas powtarzanych sprintów. Jednak w dotychczasowych badaniach nie badano wpływu spożycia azotanów na protokoły ćwiczeń przerywanych.

Test Yo-Yo Intermittent Recovery (Yo-Yo IR) jest rodzajem testu sprawności tlenowej, który ocenia zdolność do wielokrotnego wykonywania intensywnych ćwiczeń. Jest bardzo czuły i wiarygodny.

Stabilność mikrobiologiczna

Sok z buraków jest uważany za ważne źródło związków bioaktywnych. Spożywanie buraków wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, w tym z działaniem przeciwnowotworowym, kardioochronnym i przeciwwirusowym. Stwierdzono również, że ma właściwości przeciwzapalne. Dlatego suplementacja sokiem z buraków może odgrywać ważną rolę w kontrolowaniu cukrzycy i zmniejszaniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto może mieć wpływ na mikrobiom.

Buraki czerwone mogą być spożywane na surowo lub używane do produkcji soków, zup lub kiszone. Są one popularne w wielu krajach Europy Wschodniej.

Oceń artykuł: Dlaczego sok z buraków musi odstać?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy