Strona głównaKuchniaCzy w Wielką Sobotę można jeść mięso?

Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso?

Przez Redakcja

-

Jeśli jesteś katolikiem, prawdopodobnie chcesz wiedzieć, czy wolno jeść mięso w Wielką Sobotę. To, czy jest to dozwolone, czy nie, jest kwestią stale dyskutowaną przez Kościół katolicki. Istnieje wiele opinii na ten temat, ale jedno jest pewne: Kościół katolicki nie zaleca spożywania mięsa w tym dniu.

Post

Przestrzeganie postu w Wielką Sobotę jest tradycją w wielu kościołach chrześcijańskich. Ma to na celu okazanie szacunku i upamiętnienie zmartwychwstania Jezusa.

Post w dniu zmartwychwstania jest również postrzegany jako znak pokuty. Podczas Wielkiego Tygodnia większość chrześcijan powstrzymuje się od spożywania mięsa i produktów mlecznych, w tym jajek, aby upamiętnić ofiarę i śmierć Pana. Kościół wymaga również spożywania niektórych płynów w ciągu dnia, takich jak woda. Jednak te płyny nie powinny łamać ducha postu.

Oprócz praw regulujących post, niektóre kościoły organizują specjalne nabożeństwa z tej okazji. Rozpoczynają się one wcześnie i trwają przez cały dzień. Na przykład jeden z kościołów oferuje nabożeństwo o zachodzie słońca w sobotę.

Jednym z głównych obrzędów tego dnia jest zapalanie świecy paschalnej. Jest to duża świeca z wosku pszczelego. Jeśli nie zostanie zapalona, nie będzie można upamiętnić zmartwychwstania Chrystusa.

Zachowanie wstrzemięźliwości od mięsa

W katolicyzmie wstrzemięźliwość od mięsa jest uważana za wyjątkowy sposób uczczenia ofiary Jezusa w Wielki Piątek. Tradycja ta rozpoczęła się na początku XX wieku, kiedy to została nakazana przez prawo kościelne. Podczas Soboru Watykańskiego II wymóg ten został prawie zniesiony. Jednak później został on ponownie spopularyzowany przez papieża Pawła VI.

Otrzymywanie się od mięsa było postrzegane jako znak żalu i pokuty. Jednak praktyka ta nie ogranicza się do Wielkiego Tygodnia. Choć większość tradycji chrześcijańskich nie nakłada ścisłych ograniczeń dietetycznych na tydzień przed Wielkanocą, to Kościół katolicki je nakłada. W szczególności osoby świeckie są zobowiązane do powstrzymania się od spożywania mleka i jaj we wszystkie środy i piątki w okresie pokuty. Kościół powstrzymuje się również od spożywania mięsa w Środę Popielcową, Niepokalane Poczęcie i Wielki Piątek.

Po wstrzemięźliwości od mięsa zwykle następuje dieta rybna w sobotę i niedzielę. Jednak w Wielkim Tygodniu dozwolone są także owoce morza.

Spalenie figury Judasza Iskarioty

Tradycja palenia Judasza jest znana od wieków. Po raz pierwszy pojawiła się w Ameryce Łacińskiej jako część kolonizacji hiszpańskiej. W końcu praktyka ta rozprzestrzeniła się na część Europy i część Ameryki Łacińskiej.

Chociaż Spalenie Judasza nie jest rytuałem religijnym, ma jednak podtekst religijny. Wielu chrześcijan postrzega ten akt jako formę kary za zdradę Jezusa Chrystusa. Różne wspólnoty chrześcijańskie mają swoje własne wersje rytuału palenia. Tradycyjnie kukły są palone w Wielką Sobotę, chociaż w niektórych krajach pali się je w Wielki Piątek.

Tradycyjnie kukły są wykonane z papieru lub słomy. Niektórzy robią je nawet z papierowej masy papierowej. Figury te mogą być wypchane słodyczami i ubraniami. Czasami są wystawiane na miejskim placu.

W niektórych krajach figury są wieszane na rogach ulic lub w patiach. To płonące świętowanie jest tradycją ludową. W związku z tym lokalna policja często rozbija ogniska jako zagrożenie pożarowe.

Wymagania dla katolików

Prawo abstynencji jest prawnym obowiązkiem dla chrześcijan, zwłaszcza katolików, którzy ukończyli czternasty rok życia. W Środę Popielcową i Wielki Piątek powstrzymują się oni od spożywania mięsa. Jest to ważny rytuał upamiętniający ofiarę Chrystusa.

Podczas Wielkiego Postu powstrzymują się od czerwonego mięsa, takiego jak wołowina, dziczyzna i jagnięcina. Mogą je zastąpić rybami, jajkami, mlekiem i winem. Jest to dozwolone w Niedzielę Palmową, Wielką Sobotę i Wielki Czwartek.

Oprócz pokutnej praktyki wstrzemięźliwości od mięsa katolicy mogą jeść owoce, warzywa, ciasta i placki. Mogą także pić lody lub napoje bezalkoholowe przed Mszą Świętą.

Tradycyjnie Kościół powstrzymywał się od jedzenia mięsa we wszystkie piątki Wielkiego Postu. Jednak Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku zmienił tę praktykę. Pierwotnie kodeks ograniczał spożywanie mięsa tylko do Środy Popielcowej i Wielkiego Piątku.

Po wprowadzeniu zmian Kościół zezwolił na spożywanie mięsa w pozostałe piątki. Tylko podczas Wielkiego Postu wymagana była całkowita abstynencja.

Oceń artykuł: Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy