Strona głównaKuchniaCzy miód może się zepsuć?

Czy miód może się zepsuć?

Przez Redakcja

-

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby miód przetrwał jak najdłużej. Niektóre z nich to trzymanie miodu z dala od światła słonecznego, zapobieganie jego kontaktowi z innymi przedmiotami i upewnienie się, że jest przechowywany w odpowiedniej temperaturze.

Krystalizacja

Krystalizacja miodu to naturalny proces, który zachodzi, gdy cukier, zwykle glukoza, oddziela się od wody. Proces ten może zmienić słodycz miodu oraz jego konsystencję. Jest to istotny problem dla producentów, ponieważ wpływa na akceptację konsumentów.

W tej pracy badano wpływ obróbki ultradźwiękowej na mikroorganizmy w miodzie i jej wpływ na proces krystalizacji. Wyniki pokazały, że obróbka ultradźwiękami poprawiła jakość mikrobiologiczną, zwiększyła aktywność wody i zmniejszyła kleistość.

Symulacja dynamiki molekularnej została użyta do zbadania efektów krystalizacji. Procesy krystalizacji zachodzą z różną szybkością w zależności od proporcji cukru i wody, obecności nasion nukleacyjnych i stopnia przesycenia.

Krystalizacji glukozy towarzyszy wzrost lepkości miodu. Jest to spowodowane rozbiciem mikropęcherzyków, co zwiększa transfer masy. W wyniku tego procesu wzrasta również twardość miodu.

Innym wskaźnikiem stopnia krystalizacji miodu jest stosunek glukozy do fruktozy. Jest to szczególnie ważne, ponieważ stosunek glukozy do fruktozy może określić, jak szybko miód będzie się krystalizował.

Data ważności

Wielu konsumentów jest zdezorientowanych co do daty ważności miodu. Jego trwałość zależy od rodzaju i warunków przechowywania.

Z reguły miód naturalny nie psuje się. Najlepiej przechowywać go w szczelnym pojemniku w chłodnym miejscu.

Surowy miód powinien być przechowywany w słoiku, z którego został zrobiony. Pomoże to zapobiec zakażeniu bakteriami i krystalizacji.

Z tego powodu National Honey Board twierdzi, że nie ma ustalonej daty ważności miodu. Warto jednak wiedzieć, że nie ma to nic wspólnego z jakością produktu.

Innym rozwiązaniem jest zakup miodu pasteryzowanego. Pasteryzacja pomaga zachować miód, ponieważ niszczy pożyteczne żywe enzymy i zabija naturalnie występujące drożdże. Okres przydatności do spożycia jest również wydłużony.

Przeterminowany miód nie powoduje choroby, ale zmienia kolor, smak, a nawet zapach. W krótkim czasie możesz zaobserwować rzadką konsystencję i małe pęcherzyki na powierzchni.

Właściwości antybakteryjne

Rośnie zainteresowanie właściwościami antybakteryjnymi miodu. Właściwości te przypisuje się jego wysokiej osmolarności, niskiemu pH, niskiej zawartości wilgoci i obecności kilku fitochemikaliów. Miód ma także właściwości immunomodulacyjne i gojące rany. Niektóre właściwości antybakteryjne miodu przypisuje się kwasowi glukonowemu, nadtlenkowi wodoru, związkom fenolowym i lizozymowi. Jednak stężenie tych związków chemicznych w miodzie jest różne. Mimo to wiele badań wykazało aktywność przeciwdrobnoustrojową miodu.

Aktywność przeciwdrobnoustrojowa miodu zależy od wielu czynników, takich jak źródło roślin, pora roku, stężenie i rozmieszczenie geograficzne. Aktywność antybakteryjna miodu zależy również od rodzaju bakterii w nim zawartych. Na przykład niektóre gatunki bakterii wrażliwe na działanie miodu to gronkowce koagulazoujemne i enterokoki.

Aktywność przeciwdrobnoustrojową można mierzyć za pomocą standardowych testów przeciwdrobnoustrojowych. Wyniki przedstawiono na poniższym rysunku. Pokazane są średnie MIC przeciwbakteryjne czterech różnych miodów. Wśród nich miód z czerwonej żyłki wykazał wysoki poziom aktywności antybakteryjnej.

Zapobieganie zanieczyszczeniom krzyżowym

Zapobieganie zanieczyszczeniom krzyżowym miodu jest ważnym elementem zapobiegania chorobom przenoszonym przez żywność. Należy przestrzegać instrukcji producenta i używać odpowiednich pojemników, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii.

Jest kilka czynników, które mogą spowodować zepsucie się miodu. Na przykład w miodzie może znajdować się dużo wilgoci, co może prowadzić do rozwoju bakterii. Jeżeli pojemnik nie jest szczelnie zamknięty, do miodu może przedostawać się powietrze, co czyni go idealnym miejscem dla rozwoju bakterii.

Niektórzy badacze zajmujący się bezpieczeństwem żywności i pszczelarze obawiają się, że miód może być fałszowany. Dzieje się tak, kiedy usuwany jest pyłek, co eliminuje możliwość określenia botanicznego pochodzenia miodu.

Wiele sklepów detalicznych zaprzestało sprzedaży miodu z usuniętym pyłkiem, w tym Safeway, CVS i Target. Inne sklepy spożywcze, które to zrobiły, to A&P, Stop & Shop i Metro Market.

Jednakże ekspert od miodu z Texas A&M University twierdzi, że ta praktyka uniemożliwia określenie botanicznego źródła miodu. Stwierdził on, że miód został zafałszowany poprzez usunięcie pyłku kwiatowego.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Oceń artykuł: Czy miód może się zepsuć?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy