przeszłość  binaria  teraz  teoria kabaretu  filozofijki  polemiki  główna

ramka teoria
 
POJĘCIA:
   definicja sztuki
   kabaret jest sztuką
   obowiązki kabaretu
   piękno, brzydota i realizm
 
OCENA WŁASNEJ TWÓRCZOŚCI:
   teoria wielkości
   jak wyciągać prawdę
   czytanie własnego dzieła
   wiara i nadzieja artysty
 
ELEMENTY SZTUKI KABARETOWEJ:  
   warunki konieczne
   imponowanie
   uwodzenie publiczności
   sztuka rezygnacji
   widz docelowy
   śmieszne a dobre
   warsztat a spontaniczność
   tematy w kabarecie
   prowokacje
 
PRZESZKODY I PUŁAPKI:
   krzywa sukcesu
   pułapka następnego programu
   nerwice
   wyparcie się patologii
   demokracja w sztuce
   mutacje
   artystyczne wygasanie
 
INNE TEMATY:
   autorytety
   teoria współpracy
   wsparcie lidera
   ludzie, miejsce, sztandar i reguły   

   teoria w plikach rtf
nowości toria okno
 
     

DEFINICJA SZTUKI

W trakcie wielogodzinnych dyskusji o Sztuce, rozpatrując czy pisuar może być dziełem sztuki, trzeba w końcu ustalić co można uznać za Sztukę, a co nie.

Za Sztukę uznaję oryginalne celowe działania twórcy wzbudzające emocje u odbiorcy z powodów estetycznych.
Nic więcej!

Nie ma wartości artystycznych dzieło wzbudzające tylko emocje pozaestetyczne - do takich zaliczyłbym obrazy przemocy, bluźnierstwa, deklaracje poglądów - to wszystko jest albo reportażem, albo publicystyką, albo propagandą, albo prowokacją.

Oczywiście można w Sztuce zawrzeć publicystykę, czy prowokację, ale o wartości Sztuki stanowi zawsze siła oddziaływania na emocje związane z estetyką.

Błędem jest żądać od Sztuki wartości moralnych lub poznawczych. Sztuka jest ponad moralnością i edukacją. Słysząc od krytyków zdanie: "sztuka powinna zmuszać do myślenia", "sztuka powinna wychowywać" zaczynam podejrzewać, że szkoła nie zmusiła ich do myślenia i teraz mają nadzieję nadrobić to przez kontakt ze Sztuką. Proszę, apeluję i żądam: odwalcie się od Sztuki! Sami nadrabiajcie braki w edukacji.

Najczystszą ze Sztuk jest Muzyka. Nie przekazuje żadnych wartości oprócz estetycznych (nie uwzględniam słów czy librett). Oczywiście, zawsze się znajdzie jakiś nawiedzony krytyk, który w muzyce dopatrzy się czegoś więcej, ale na szczęście Muzyce to nie przeszkadza. Każdy odbiorca i tak ma prawo usłyszeć to co jemu odpowiada.

Inne gatunki mają mniej szczęścia i łatwo jest przypisać do Dzieła wartości pozaestetyczne. Literatura, Film, Teatr są wiecznie narażone na ataki moralistów, prowokatorów, propagandystów.
Zdarzają się często karykaturalne wytwory ludzi udających artystów, i jakże często chwalone przez współczesnych krytyków za odwagę, za wartości moralne, za poruszanie uczuć... a z estetyką mające niewiele wspólnego.

Na szczęście, na straży Sztuki stoi czas. Kiedy mijają lata, zmienia się mentalność, zmieniają się realia - Sztuka trwa, reszta staje się śmieciem.

Pojawia się pytanie o wartościowanie Sztuki. Na swój użytek przyjąłem założenie, że o wartości Sztuki decyduje suma doznań odbiorców niezależna od zmieniających się realiów. Ocena pozostaje szacunkowa i daje jakieś szanse wytworom sztuki masowej, ale skoro np. muzyka Disco Polo jest potrzebna tak wielu ludziom, to nie można uznać, że to jedynie zjawisko socjologiczne. To także artyzm, tyle, że na najniższym poziomie.

P.S. Wypada chyba uściślić te powody estetyczne.
Za działanie na polu estetyki uznaję harmonizowanie składników sztuki.
Najprościej wyjaśnić na podstawie muzyki: ustawianie składników (czyli dźwięków) w harmonijnej kolejności (melodia), w harmonijnych zestawieniach (akordy), w hrmonijnym rytmie i w harmonijnych brzmieniach (aranżacja).
Inne dziedziny sztuki posługują się większą ilością składników - mogą być słowa, może być emocja, może być obraz, może być sytuacja, może być skojarzenie... itd. I to wszystko naraz tworzy kompozycję estetyczną.
Zadaniem artysty (i też Sztuki) jest skomponowanie tych składników tak, żeby wywołać emocje u odbiorcy. Przyjemność, niepokój, wzruszenie...
Jeżeli jednak są emocje, ale nie ma kompozycji estetycznej - to prawdopodobnie mamy do czynienia z graniem na uczuciach nie mającym nic wspólnego ze sztuką.


rysunek   


          


      kabaret ADI
      kabaret Potem
      Wytwórnia A'YoY
      klub Gęba
      bok
 
   
można się nie zgodzić:

podpis:
e-mail:
treść:


opinie:

podpis: B.
"Za Sztuke uznaje celowe działania Artysty wzbudzające emocje u odbiorcy z powodów estetycznych."
Czyżby Sztuka dyskryminowała brzydotę? Ona przecież tez może być forma wyrazu. Poza tym powyżej jest wspomniane, że ludzie na sile dopatrują się w Sztuce wartości moralnych, a tychże wartości powinno w Sztuce nie być (tylko wrażenia zmysłowe, nic więcej!).
Odwołując się choćby do podstawowych założeń sztuki antycznej - uczyć, wzruszać, zachwycać - można dojść do wniosku, ze prawdziwej Sztuki w antyku nie było...
To dość dziwna teza.

podpis: S.
e-mail: cepelin@aster.pl
Brzydota - jak najbardziej tak - oczywiście brzydota harmonijna (jakkolwiek rozumieć harmonię).
A wartości moralne sztuce nie ujmują, ale nie one stanowią istotę. A wzruszenie, zachwyt - ej! to najczęstsze emocje z powodów estetycznych - więc brak sprzeczności.
Wykluczam jedynie nauczanie - bo to wartość doklejona do sztuki.

podpis: Sławek
e-mail: joannaslawomir@wp.pl
Sztuka to intelektualno - emocjonalny stan psychiki, poza nią nie istnieje. Ograniczenie estetyczne jest błędem.
Więcej na stronie http://www.galeriaoczko.go.pl/

podpis: S.
Zajrzałem. Nie zgadzam się.
Emocjonalny stan psychiki jest elementem niezbędnym ale nie wystarczającym. Intelektualny stan psychiki wcale!
Wymieniony przykład jest:
a. przypadkowy
b. oparty na idiotycznej egzaltacji nawiedzonych odbiorców sztuki.
I właśnie chodzi mi o to aby wykluczyć z ram sztuki takie kuriozalne przypadki, a także bełkot nawiedzonych artystów popieranych przez nawiedzonych odbiorców i krytyków sztuki.
Bez celowej (czyli sztucznej) kompozycji estetycznej nie ma Sztuki - kompozycje naturalne (przyroda) nie są sztuką (chociaż potrafią być piękne), kompozycje przypadkowe (np. złomowisko lub przypadkowo pozostawiony przedmiot w galerii) nie są sztuką (chociaż bywają ciekawymi kompozycjami).

podpis: a
Disco Polo to artyzm na najniższym poziomie? wg ciebie tak ale według masy innych ludzi niekoniecznie.
Więc twoje wywody pseudo naukowe badź socjologiczne są jak najbardziej na najniższym poziomie wg np. mnie :)

podpis: S.
Cóż. Nie mogę się nie zgodzić.
Ale dla mnie pozostanie na najniższym poziomie bo niższego nie jestem w stanie sobie wyobrazić.

podpis: m
pogodzić się trzeba że ludzie są różni i maja inne poglądy. Ja i zgadzam się z tekstem, ale tez i nie. wydaje mi się, że trzeba pokazywać świat taki jaki jest.

podpis: S.
Świat taki jakim jest trzeba pokazywać w publicystyce i w historii.
A w sztuce zawsze musi być to artystyczne przetworzenie.

podpis: marcin k.
e-mail: myszowaty@gmail.com
hmmm... a jesli tworzę sztukę, ale nie mam odbiorcy? jest li to wtedy sztuka? a jesli odbiorca nie kuma mojej sztuki? w tej chwili tworze jakąś sztukę, ale obawiam się reakcji odbiorcy, to miłe, ale jesli on jej nie zaakceptuje? jesli strace odbiorce, to czy uprawiam sztuke nadal? odpowiedz brzmi: tak. ale jednak niby odbiorca jest potrzebny. zapętliłem się nieco, ale mam pytanie koncowe na rozwinięcie dyskusji: czy bez odbiorcy moge uprawiać sztukę? czy mogę ją robić głównie dla siebie? moja odpowiedź: moge, bo tak robie na razie. a co inni myślą?

podpis: S.
Tworzyć możesz bez odbiorcy.
Ale czy to jest sztuka? Okaże się dopiero kiedy trafi do odbiorcy.

podpis: jaaa
piszesz o definicji sztuki a wielu rzeczy nie uwzględniasz "Kiedy mijają lata, zmienia się mentalność, zmieniają się realia - Sztuka trwa, reszta staje się śmieciem." a tym zdaniem sugerujesz ze za 50 lat to co dla nas bylo sztuka następne pokolenia będą nazywał śmieciem?! to bzdura!!!
p.s. coś nie halo z twoją "definicją sztuki"

podpis: S.
Jeśli następne pokolenia uznają to za śmieci to to będą śmieci! Możesz się burzyć ile chcesz. Wiele rzeczy dziś docenianych nie przetrwa próby czasu.

podpis: Kinga M.
e-mail: anorien84@o2.pl
W związku z powyższą definicją mam do Pana pytanie, ile jest sztuki w skeczu "Golfista"? Według mnie sztuką jest dobór słów, które nasuwają na myśl skojarzenia. Skojarzenia te jednak w mojej ocenie odbiegają daleko od sztuki, a tym samym i wymowa całego skeczu.

podpis: S.
W żadnym wypadku nie należy się dopatrywać sztuki w Golfiście - no chyba, że w oblaniu się sokiem pomidorowym!

podpis: Sedes z Bakelitu
Disco polo jest harmoniczne.

podpis: Robo
e-mail: robofh@wp.pl
Powiedz S. czy - oglądając obecnie kabarety - nie dochodzisz do wniosku, że Golfista bywa na tym samym poziomie, więcej powiem, czasami lepszy od tego co w tym momencie jest prezentowane w TV i na przeglądach? I czy nie znajdujesz tego faktu nieco... hmm... złowieszczym?

podpis: S.
Disco polo muzycznie jest harmoniczne ale i wtórne (C a d G)i dość nieskomplikowane. Emocje które wywołuje są raczej niegłębokie. Ale faktycznie coś ma ze sztuki (prymitywnej).
Literacko jest zdecydowanie gorzej.

podpis: Włodek
Kto napisał "Smutną piosenkę" ? To chyba inspiracja disco polo: "Liście z drzew już pospadali i odlecieli w dal..." . Dostałem ataku śmiechu a żona spadła z krzesła jak tego słuchaliśmy.

podpis: K
Jak na mój gust to ta definicja sztuki brzmi jak definicja wartości artystycznych wg. Ingardena. Sztuką jest tak samo piękno jak i brzydota (i nie jest harmonijna lecz dysharmonijna). Kwestią jest jakie emocje wzbudzają w nas te dzieła, ale nie chodzi mi tu o muzykę, ale o coś co możemy tylko oglądać jak rzeźbę czy obraz. Co do muzyki disco polo to zgadzam się z S.

podpis: majablanka
wiem, że to stary tekst, ale nie mogę się nie wtrącić do dyskusji. Stworzenie definicji Sztuki uważam za rzecz niewykonalną, dlatego szanuję Pana S. za wysoką jakościowo próbę (i nie tylko za to ;p) Ludzie, którzy zarzucają niekompletność tej definicji, powinni zrozumieć, że Sztuka jest czymś tak złożonym, że nie może być zdefiniowana przez jedną osobę. Jedyne, co mi w tej definicji nie pasuje, to użycie słowa "Artysta". To sprawia, że wpadamy w pętlę definicji...(czyli moja teza o niemożności zdefiniowania Sztuki staje się bliższa prawdy.) I ciekawi mnie, bo przez tego niezdefiniowanego Artystę nie mogę do tego dojść, czy według Pana dziecięce obrazki są sztuką, czy nie?

podpis: S.
No ten "Artysta" rzeczywiście powinien być zdefiniowany. (właściwie każde ze słów :))
Zmieniłem na "Twórcę" - chyba będzie lepiej.
Dziecięce obrazki mogą być uznane za sztukę (w myśl tej definicji) jeśli obrazki mają moc wywołania emocji w szerszej skali niż rodzina i inni bliscy (bo tu emocje mają inne źródło).

podpis: Bishi
e-mail: dptak21@wp.pl
"Ja i zgadzam się z tekstem, ale tez i nie. wydaje mi się, że trzeba pokazywać świat taki jaki jest."
A jaki jest świat ? Świat który odczuwasz przez zmysły jest obrazem jaki tworzy umysł i nie zawsze jest prawdziwy.

podpis: Bishi
A o obrazach i muzyce tworzonych przez komputer, czy można nazwać je sztuką?

podpis: Kinga
Czyli dzieła współczesne nie mogą dziś być uznawane za sztukę, bo nie mają wystarczająco dużo odbiorców ? Przy takim podejściu nic dziwnego, ze artyści nie będą w stanie utrzymywać się ze swojej pracy... Ale za to za sto lat moje wnuki będą musiały wkuwać ich biografie.. I żyć w błędnym przekonaniu ze zawsze byli na piedestale.

podpis: Krzysztof
e-mail: kriss.gold@gmail,com
mam trochę inne spojrzenie na sztukę Powiedziałbym, że: sztuka jest drogą, poszukiwaniem, którego celem jest stworzenie dzieła sztuki. Tak rozumiejąc definicję sztuki można powiedzieć, że każdy człowiek podążający drogą sztuki jest artystą, ale nie każdy artysta tworzy dzieła sztuki, mimo, że wszyscy dążą do tego samego celu. Więcej na ten temat na moim blogu

podpis: joifvoe
e-mail: Oliwia05640@interia.pl
Sztuka to coś więcej ponieważ pisałam to! do cholery z takim czymś jak nie można znaleźć definicji sztuki.

podpis: wielbiciel
e-mail: p.sos@wp.pl
Gratuluję!!! Od ponad stu lat nawet najmądrzejsi ludzie nie mogą zdefiniować sztuki a Panu się udało. Należy się Panu ogromny pomnik wzniesiony w centrum świata... tylko gdzie to, do cholery, jest?

podpis: S.
Centrum świata? U mnie. Ale ogromny się nie zmieści. Taki malutki tylko...
 
podpis: EvdakiyamenSG
e-mail: prostitutkiovari@mail.ru

Kiev prostitutes


Kiev prostitutes proper up-market
Hey. I wrote a prolonged, covet write at first, but unqualified it was too) so in a nutshell.
I fare with my groom as a service to 7 years, 2 children. We live unambiguously when it is normal. He earns properly, responsible, but there is whole bug.
He\'s against me to smoke.

Yes, so much against that on the verge of got divorced various times, at most on the side of this perspicacity, the others were not.
When we met - I smoked and told him about it at once. But he dolbal that I necessary to quit. I tried, threw, but needy, and inaudibly smoked on, hoping that I would before you know it leave. But did not keep time - he recognized.

Extra self, tantrums and bargaining (blowjobs at essential desire in the interest the opportunity to smoke) and all that.
Representing the stretch of pregnancy I threw and did not smoke benefit of a handful years. And now. I\'m already 30 years old, an full-grown valet, my store, also after 30, thought all these teens jumps in the past.
But no, I started smoking - and he again broke wrong the chain.
 
podpis: ClassicCarsDealerDG
e-mail: gembelelite@juno.com
RickyClassicCars.com - We are specialists with a passion for Classic Cars! Sells a wide range of classic cars and oldtimers. We are one of the best classic car dealers from Indonesia. Ricky Classic Cars can perfectly assist you with the purchase of a classic car. We\'ll work with you to find a suitable classic car, inland or abroad. Whether you like to work on an oldtimer yourself or you have no technical knowledge at all, you will definitely succeed in finding the perfect classic car at Ricky Classic Cars! Whether you are thinking of buying a vintage or classic car, or indeed, you would like to sell your car, then we can certainly help and advise.

Ricky Classic Cars is a trusted and licensed Indonesian Classic Cars Dealer. We also offer premier consignment services. Whether one car or an entire collection, Ricky Classic Cars has the best internet-driven marketing program to find a new owner for your vehicle, as well as a vast client network all over the world. We handle many brand of Cars, from Classic Mercedes-Benz, Porsche, Ferrari, Austin Healey, Maserati, and many more... Just let us know which brands you like and we will provide it for you :)
 
podpis: FXBrokerrakVF
e-mail: rita@sitehost.pw
fx-brokers-review.com/index_se.html Översikt och ranking av handelsmäklare.
 
podpis: KatiyamenSG
e-mail: prostitutkiovari@mail.ru

Kiev prostitutes


Kiev prostitutes to the tourist house unsolicited of charge
Hey. I wrote a prolonged, eat one\'s heart out line at beforehand, but unqualified it was too) so in a nutshell.
I active with my bridegroom for 7 years, 2 children. We tangible very when it is normal. He earns well, accountable, but there is whole bug.
He\'s against me to smoke.

Yes, so much against that on the verge of got divorced several times, purely after this insight, the others were not.
When we met - I smoked and told him roughly it at once. But he dolbal that I difficulty to quit. I tried, threw, but broke, and sedately smoked on, hoping that I would soon leave. But did not have time - he recognized.

Depth personality, tantrums and bargaining (blowjobs at essential request for the opportunity to smoke) and all that.
For the time of pregnancy I threw and did not smoke in place of sundry years. And now. I\'m already 30 years superannuated, an of age the human race, my tranquillity, also after 30, intellect all these minority jumps in the past.
But no, I started smoking - and he again on the skids bad the chain.
 
podpis: EvdakiyamenSG
e-mail: prostitutkiovari@50x50.org

Prostitutes Kiev


Kiev prostitutes with departure tawdry
Hey. I wrote a extensive, covet inscribe at first, but undisputed it was too) so in a nutshell.
I actual with my groom seeing that 7 years, 2 children. We live explicitly when it is normal. He earns right, accountable, but there is one bug.
He\'s against me to smoke.

Yes, so much against that wellnigh got divorced some times, at most as a remedy for this reasoning, the others were not.
When we met - I smoked and told him roughly it at once. But he dolbal that I dire to quit. I tried, threw, but needy, and sedately smoked on, hoping that I would directly leave. But did not have values bright and early - he recognized.

Further self, tantrums and bargaining (blowjobs at beginning desire in the service of the break to smoke) and all that.
For the for the present of pregnancy I threw and did not smoke benefit of diverse years. And now. I\'m already 30 years precious, an full-grown geezer, my tranquillity, also after 30, intellect all these childhood jumps in the past.
But no, I started smoking - and he again broke wrong the chain.
 
podpis: abhia lhusKZ
e-mail: kumar_swami@zoho.com
Contact Now:

projectmail@yahoo.com
speedmad@yahoo.com
startmyday27@yahoo.com
jokethatmatters@yahoo.com
tombi66@yahoo.com
tombi68@yahoo.com
tombi0000@yahoo.com
tombi0002@yahoo.com
dennisacarver@yahoo.com
brieneoftarth@gamail.com
soulharvestor16@gmail.com
tyrionqueenshand@gmail.com
snowinthenorth@gmail.com
bighodorguy@gmail.com
tombi0009@gmail.com
tombi0016@gmail.com
tombi0012@gmail.com
erticaroy@gmail.com
darksweeper16@hotmail.com
wishmeluckfirst@hotmail.com
saratkumar@yandex.com
carr.petercarr@yandex.com
anand.sharma2010@yandex.com
max.lang2010@yamdex.com
mrwathi@yandex.com
kumar_swami@zoho.com
gs_dutta@zoho.com
p_haokip@zoho.com
 
podpis: IvanNedaCT
e-mail: tetfluill@gmail.com
Привет всем скажите где можно найти приличный сервис кешбека на Алиэкспресс?
 
podpis: MotnookTofYI
e-mail: ecosrubystroi@gmail.com
Фронтон - завершение (обычно треугольное реже — полуциркульное) фасада здания, ограниченное двумя скатами крыши по бокам и карнизом у основания.
ecostroydom.ru - тут более подробно нашел. А есть еще какая информация?
 
podpis: UserjogIL
e-mail: takhmina198791@yandex.ru
Работаю с бюро лингвиниум с 2014 года. Никаких проблем с оплатой никогда не возникало, очень приятно с ними сотрудничать.
 
podpis: MerlefucheHZ
e-mail: alex112344@bk.ru
Нужновзять кредит в интернете?
 
podpis: jogLB
e-mail: takhmina198791@yandex.ru
Работаем с подругой в дружном коллективе Lingvinium. Зарплату высылают без проволочек.
Дают дополнительно заработать с кодами. Код ЛИНГВИНИУМ 2574
 
podpis: StevensokVX
e-mail: wanmaoli@yandex.com
Hello everyone, I am new to, please look at a lot, thank you!
 
podpis: RogerJemCW
e-mail: rogergoole@mail.ru
They are comfy and can be worn with shorts as well. In this way, buying from virtual stores will be simple on your pocket. It would be an benefit keeping these issues in thoughts while buying sports activities shoes.shoes for men online shopping.
 
podpis: CeciliarokDT
e-mail: ceciliaFet@essay-top.biz
Hello friends!
I am an official representative of private company which deals with all kinds of written work (essay, coursework, dissertation, presentation, report, etc) in short time.
We are ready to offer a free accomplishment of written work hoping for further cooperation and honest feedback about our service.
Send your work topics to our email: discount@edu-paper.com. This offer has limited quantities!!!
 
podpis: DerrickSafEX
e-mail: bang@gmail.com
Bfhuwe fwbihfwei wbfeihfiw jbfiwfv iwefibwe 87ty439hgg
 
podpis: GeorgeusazyZO
e-mail: bother b nibble at@gmail.com
Uhwefwi ufhweifhw wnfjweof vbdnvweui wiefweh 47665yt34y
 
podpis: GeorgeusazyZO
e-mail: squint@gmail.com
Uhwefwi ufhweifhw wnfjweof vbdnvweui wiefweh 47665yt34y
 
podpis: DerrickSafEX
e-mail: regain control of oneself in@gmail.com
Bfhuwe fwbihfwei wbfeihfiw jbfiwfv iwefibwe 87ty439hgg
 
podpis: Nicolas Sotton
e-mail: nicolaseo@contacterpro.com
Travailleur indépendant depuis 2005 et véritable autodidacte, j\'ai appris à créer des sites internet, les héberger sur le web et les positionner en 1er page des moteurs de recherche. J\'ai fait du référencement ma spécialité et ma passion !

Mon parcours sur internet commence en 2005 sous le statut EURL par la création et la gestion complète de plusieurs sites e-commerce de prêt à porter, high tech, produits bio etc...

Mais le référencement internet et la programmation pour le web me plaisaient bien plus que la vente et les relations clients. Je me suis donc reconverti en 2008 dans l\'affiliation et le Black Hat SEO. Date à laquelle je créais également mon agence de référencement google ce qui m\'a permis un partenariat durable avec la société américaine SEOW.

J\'ai lancé le projet Content-Spinning.fr qui permet de dupliquer votre contenu sans faire de duplicate content, le réseau Wpmu-Creator.com qui propose d\'utiliser un très large réseau de blog et GHSTools.fr qui permet de gérer automatiquement le référencement de milliers de sites.

Je peux intervenir pour vous ou vos clients sur simple contact : +33 6 88 81 72 90 ou seowllc@gmail.com
 
podpis: DarylErusyMD
e-mail: nicko1112@gmail.com
부산경마정보♬¬▷((Ksports77. Com))◁-♬¬카톡:pro9999 사설경정
부산경마정보♬¬▷((Ksports77. Com))◁-♬¬카톡:pro9999 사설경정
부산경마정보♬¬▷((Ksports77. Com))◁-♬¬카톡:pro9999 사설경정
부산경마정보♬¬▷((Ksports77. Com))◁-♬¬카톡:pro9999 사설경정
부산경마정보♬¬▷((Ksports77. Com))◁-♬¬카톡:pro9999 사설경정
 
podpis: MShinomEV
e-mail: mobilshinomont@yandex.ru
Мобильный, выездной шиномонтаж в Москве круглосуточно!
Мегафон: +7(495)908-97-71
Мтс: +7(915)448-25-25
Хранение шин.
1. Шиномонтажные работы.
2. Снятие секреток.
3. Переобувка шин.
4. Ремонт проколов и порезов.
Выездной шиномонтаж 24 часа в Москве и МО.
Звоните!
 
podpis: DashaSpofePR
e-mail: asdrrfb@gmail.com
 
podpis: NikaSpofeLN
e-mail: olegfgdf@gmail.com
 
podpis: autorzysta
e-mail: witherek#ep.pl
HUJOWE NIE CZYTAŁEM
 
podpis: KeithEnedyTJ
e-mail: stasvelichk@gmail.com
 
podpis: StevedeernFE
e-mail: northwinddk@gmail.com
Find out what you need to improve in yourself to become more effective!
 
podpis: BonnieIroreFU
e-mail: zap.noskov@yandex.com
?Sabias que en este super casino tenemos cientos de tragamonedas de clase mundial, incluyendo nuestros populares Jackpots Progresivos?
Con esta oferta de bienvenida puede duplicar sus depositos y empezar a girar su camino a millones de dolares jackpots!
?Que tan grande suena eso?

Comience hoy abriendo una cuenta y haciendo su primer deposito.

redgamerock.com - Hacer giros para ganar millones

redgamerock.com - Get spinning to win millions