Strona głównaBudownictwoPrzepływowe ogrzewacze wody - co trzeba o nich wiedzieć?

Przepływowe ogrzewacze wody – co trzeba o nich wiedzieć?

Przez Redakcja

-

Ciepła woda użytkowa jest wykorzystywana podczas niezliczonej ilości czynności. Można tu wymienić mycie naczyń, pranie lub korzystanie z prysznica. Z tego powodu warto zadbać, aby była dostarczana w jak najszybszy i jak najbardziej komfortowy sposób. Według opinii wielu osób najlepszy z nich to wykorzystywanie przepływowych ogrzewaczy wody. Wyjaśniamy, czym są te urządzenia i dlaczego warto w nie inwestować.

Przepływowy podgrzewacz wody – charakterystyka

Omawiane urządzenia cechują się niewielkimi gabarytami, a pomimo tego umożliwiają ciągły pobór ciepłej wody. Co niezwykle istotne, energia jest pobierana tylko w momencie przepływu cieczy. Jest to cecha wyróżniająca omawiany rodzaj podgrzewaczy wśród ich wszystkich innych odpowiedników. Zakup i instalacja takiego sprzętu przekłada się na znaczne oszczędności związane ze znacznie mniejszym zużycie wody oraz prądu lub gazu. Aby osiągnąć taki efekt, należy zainwestować w odpowiedni model oraz zadbać o to, żeby został zamontowany w odpowiednim miejscu. Instalacja podgrzewacza zbyt daleko od punktów poboru wody przekłada się na znaczne zmniejszenie jego efektywności.

Źródło zasilania przepływowych podgrzewaczy wody

Gazowe przepływowe podgrzewacze wody

Jeszcze do niedawna był to najpopularniejszy typ opisywanych urządzeń. Można go spotkać w wielu starszych blokach i domach, gdzie woda jest podgrzewana za pomocą gazu od pokoleń. Takie urządzenia cechują się niskimi kosztami eksploatacji, ale muszą być umiejscowione w pomieszczeniach z doskonałą wentylacją. W dodatku takie wnętrza nie mogą być przeznaczone do stałego pobytu mieszkańców. Z tego powodu w większości przypadków są montowane w łazienkach lub w pomieszczeniach gospodarczych.

Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody

Typ podgrzewaczy wypierający swoje gazowe odpowiedniki. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest bezpieczeństwo użytkowania. Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody nie wykorzystują gazu, co zmniejsza ryzyko ewentualnego wybuchu lub zaczadzenia. Jednocześnie urządzenia tego typu wyróżniają się jeszcze większą efektywnością. Przygotowują wodę na bieżąco, w momencie odkręcenia kurka z ciepłą wodą. Warto zaznaczyć, że mogą to być modele jedno lub trójfazowe. Z tego powodu przed ich zakupem trzeba mieć absolutną pewność co do rodzaju posiadanej instalacji elektrycznej. 

Rodzaje przepływowych podgrzewaczy wody

Kolejny podział przepływowych ogrzewaczy wody dotyczy zasięgu ich działania. Mogą to być modele jednopunktowe (zazwyczaj jednofazowe), które jak sama nazwa wskazuje, dostarczają ciepłą wodę tylko do jednego punktu poboru wody, na przykład do kranu w kuchni. Z tego powodu nie muszą się cechować zbyt dużą mocą. Zdadzą egzamin w domach, w których punkty poboru wody są umiejscowione w dużych odległościach od siebie. Ponadto, sprawdzą się w obiektach gastronomicznych lub hotelowych kuchniach.

Wielopunktowe przepływowe podgrzewacze wody służą do dostarczania C.W.U. do wielu punktów jej poboru. Dlatego te nie powinny być znacznie od siebie oddalone. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z otrzymywanie wody o niższej temperaturze, co wynika z jej stygnięcia w rurach podczas przepływu. Warto montować mniej więcej pośrodku drogi między punktami poboru wody, zazwyczaj pomiędzy kuchnią a łazienką. Tego typu podgrzewacze sprawdzają się zarówno w mieszkaniach, domach, jak i budynkach o charakterze komercyjnym, na przykład w hotelach. Zdadzą egzamin wszędzie tam, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca na zainstalowanie zbiornika na wodę.

Czy warto inwestować w przepływowe podgrzewacze wody?

Istnieje szereg powodów, dla których warto inwestować  w omawiany rodzaj urządzeń. Pierwszy z nich to oszczędności wynikające z ich niskich kosztów eksploatacji oraz w przypadku modeli elektrycznych, większego bezpieczeństwa. W skali roku są to naprawdę duże kwoty, które warto przeznaczyć na znacznie ciekawsze wydatki niż opłacanie rachunków za media. Ponadto, te kompaktowe urządzenia wykazują takie zalety jak:

  • komfort użytkowania – nie wymagają codziennej obsługi, nowoczesne modele są wyposażone w elektroniczne panele,
  • niewielkie gabaryty – można je montować w wielu miejscach, na przykład nad lub pod zlewem,
  • ekologiczność – minimalizują straty energii i wody, co zmniejsza negatywny wpływ na środowisko.

Przepływowe podgrzewacze wody stanowią powszechny widok w polskich domach i mieszkaniach. Coraz większą popularnością cieszą się modele elektryczne, których użytkowanie wiąże się z oszczędnością i zwiększonym bezpieczeństwem. W zależności od potrzeb mogą obsługiwać jeden wybrany lub wszystkie punkty poboru wody w domu.

Oceń artykuł: Przepływowe ogrzewacze wody – co trzeba o nich wiedzieć?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy