Taras to przestrzeń, o której marzy wiele osób. Kiedy już uda nam się ją wygospodarować, stajemy przed wyzwaniem jej aranżacji. Żeby móc w ciepłe letnie wieczory wypoczywać w tym miejscu i korzystać z niego niemal o każdej porze roku, musimy zadbać nie tylko o odpowiednie jego wyposażenie, ale przede wszystkim oświetlenie. Lampy tarasowe mogą pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, oświetlając pięknie tę przestrzeń, ale przede wszystkim powinny być funkcjonalne, abyśmy mogli korzystać z tej przestrzeni również po zmroku. Jakie zainstalować oświetlenie tarasowe? Jak je rozmieścić i czym kierować się podczas wyboru poszczególnych lamp? Podpowiadamy.
Jak zaplanować oświetlenie tarasu?
Zanim zdecydujemy się na zakup poszczególnych lamp, warto zastanowić się nad tym, jak chcemy zaaranżować nasz taras, aby urządzić tę przestrzeń w sposób estetyczny i komfortowy. Jeśli jesteśmy dopiero na etapie projektowania domu, zwróćmy uwagę na to, aby zaplanować rozmieszczenie lamp na elewacji i wokół miejsca wypoczynku i by już w czasie budowy rozmieścić instalację elektryczną w taki sposób, aby byśmy mogli z łatwością oświetlić taras. Warto zdecydować się również na wykonanie zewnętrznych gniazd elektrycznych.
Jeżeli nie mamy dostępu do prądu na tarasie, wówczas będziemy musieli skorzystać z pomocy elektryka lub postawić na oświetlenie solarne. Planując rozmieszczenie lamp w tej przestrzeni, pamiętajmy o tym, że oświetlenie tarasowe nie powinno być bardzo intensywne. Dlatego, zamiast jednej lampy, lepiej postawić na kilka różnych modeli, dzięki czemu uda nam się podzielić taras na strefy, które będą się wzajemnie uzupełniać i budować w tym miejscu odpowiednie nastrój.
Jakie lampy wykorzystać do oświetlenia tarasu?
Do oświetlenia tarasu możemy wykorzystać wiele różnych modeli lamp. Dobór konkretnych wersji uzależniony jest od tego, w jaki sposób jest rozmieszczona instalacja elektryczna w tym miejscu, a także, czy mamy dostęp do prądu, czy też nie. Bez wątpienia jednak lampy powinny do siebie pasować. Dlatego najlepiej postawić na modele z jednej kolekcji, aby miały one taką samą stylistykę, mimo różnic w ich zastosowaniu. Inwestorzy chętnie wykorzystują na tarasie kinkiety, które umieszczają na ścianach. Takie modele równomiernie oświetlają przestrzeń i mogą stanowić również element dekoracyjny tego miejsca.
Jeżeli nasz taras jest zadaszony, dodatkowo możemy wykorzystać lampy wiszące i plafony, na przykład nad stołem czy zestawem wypoczynkowym. Chętnie wybierane oświetlenie tarasowe to również modele wpuszczane, które dyskretnie rozpraszają mrok i nie oślepiają. Można je zamontować w murkach, podłodze, schodach prowadzących do tarasu czy zadaszeniu tego miejsca. Strefę wypoczynku z kolei można oświetlać lampami stojącymi lub słupkami, a także przy pomocy reflektorów. Za pomocą reflektorów możemy podkreślić również znajdujące się w sąsiedztwie rośliny.
Czym powinno wyróżniać się oświetlenie tarasowe?
Wybierając oświetlenie tarasowe, pamiętajmy o tym, że będzie ono stale wystawione na działanie często niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dlatego lampy takie muszą być solidne i wykonane z odpowiednich materiałów. Przede wszystkim powinny być odporne na wodę, zmienne temperatury i promieniowanie słoneczne. W przypadku lamp na taras minimalna wartość to IP44. Jeżeli jednak będą one eksponowane na deszcz, wówczas najlepiej sięgnąć po oprawy o klasie szczelności IP54, a nawet IP65. Zwróćmy uwagę również na materiał, z którego wykonane są lampy, aby był on odporny na korozję. Ważne jest również, by lampy tarasowe, które świecą przez całą noc, były energooszczędne. Warto wyposażyć się również w modele wyposażone w czujniki ruchu, które nie świecą się stale, lecz tylko wtedy kiedy jest taka potrzeba.
Jak rozplanować oświetlenie tarasowe?
Planując oświetlenie tarasowe, warto podzielić tę przestrzeń na kilka stref i umieścić w niej różne modele, między innymi nad stołem, ale też przy wejściu czy przy schodach wiodących z tarasu do ogrodu. Warto pomyśleć także o oświetleniu ścieżek i podjazdu. Lampa, która sprawdzi się nad stołem to model wiszący lub plafon. Przy wejściu na taras z kolei możemy umieścić na elewacji kinkiety. Przy schodach można zamontować tradycyjne słupki lub wpuszczane w podłogę lampy. Takie wersje sprawdzą się również wzdłuż ścieżek czy podjazdów.
Ważne jest również, aby dopasować oświetlenie tarasowe do aranżacji tego miejsca. Dlatego, jeżeli zależy nam na stworzeniu rustykalnego klimatu, wybierzmy lampy stojące lub podwieszane, a także drewniane lampiony. Jeżeli chcemy postawić na nowoczesną przestrzeń, wówczas najlepiej sprawdzą się na tarasie minimalistyczne oprawy z metalu bądź tworzywa sztucznego, a także geometryczne słupki ogrodowe, kinkiety czy reflektory. Jeśli jednak stawiamy na styl retro bądź prowansalski, wówczas dobrym pomysłem może być wykorzystanie lamp o ozdobnym kształcie nawiązującym do ulicznych latarni.