Strona głównaBudownictwoWiertnica elektryczna do nawierzchni - do jakich prac się sprawdzi i jaką...

Wiertnica elektryczna do nawierzchni – do jakich prac się sprawdzi i jaką wybrać?

Przez Redakcja

-

Wiercenie w twardym materiale jakim jest beton wymaga zastosowania wyspecjalizowanego urządzenia. Nie wystarczy zwykła wiertarka. Konieczne jest użycie wiertnicy. Warto poznać zastosowanie wiertnicy elektrycznej do nawierzchni i kryteria doboru odpowiedniego urządzenia.

Wiertnica elektryczna – do jakich prac budowlanych i drogowych się sprawdzi? 

Wykonywanie odwiertów w betonie jest potrzebne w wielu pracach związanych z wykonaniem czy remontem nawierzchni drogowej. Wiertnica elektryczna do nawierzchni może służyć do pobierania próbek służących sprawdzaniu stanu nawierzchni. Ponadto odwierty wykonywane są dla zapewnienia bezpieczeństwo użytkownikom dróg, szlaków pieszych czy nawet lotnisk. Otwory o różnej średnicy drążone są w betonie lub asfalcie.

Wśród najczęstszych prac, gdzie używane są wiertnice elektryczne należy wymienić: 

  • montaż znaków drogowych;
  • zakotwiczenia słupów oświetleniowych; 
  • montaż systemów monitoringu;
  • instalację uziemień instalacji elektrycznej;
  • roboty drenażowe związane z odwodnieniem dróg. 

Warto poznać też zalety stosowania tego rodzaju urządzeń w pracach budowlanych i remontowych nawierzchni. Należą do nich:

  • szybkość wykonywania powierzonych zadań;
  • możliwość wiercenia bez powodowania zakłóceń w otaczającym środowisku;
  • monitorowanie szerokości i głębokości odwiertu niezależnie od rodzaju nawierzchni;
  • precyzyjne pozycjonowanie wiercenia w określonym miejscu.   

Z jakich elementów składa się wiertnica elektryczna i jak działa? 

Każda wiertnica elektryczna do nawierzchni zbudowana jest z silnika napędowego, mechanizmu wiertniczego, a ponadto wiertła. Akumulatory zasilają silnik elektryczny w energię niezbędną do napędu wiertnicy. Energia przekazywana jest do mechanizmu wiertniczego, który przekształca ją na ruch obrotowy i przenosi go na niezwykle ostre wiertło, które jest w stanie przebić bardzo twardy materiał taki jak beton czy asfalt. Wyróżniamy różne rodzaje wiertnic elektrycznych, a najczęściej stosowany jest model z przyczepą, który ma wiele zalet. Przede wszystkim użycie napędu elektrycznego sprawia, że urządzenie jest neutralne dla środowiska, gdyż nie generuje spalin. Ponadto wystarczy naładować akumulator, by korzystać z urządzenia przez wiele godzin. Wyspecjalizowane wiertnice z zasilaniem akumulatorowym mogą pracować nawet 6 godzin na jednym ładowaniu.  Warto wiedzieć, że wyposażone są w zbiornik na wodę o pojemności nawet 230 litrów, a jednocześnie mają niewielką masę. Takie przyczepy mogą być podłączone do samochodu kierowanego przez osoby bez szczególnych, specjalistycznych uprawnień. Wystarczy prawo jazdy kategorii B. Dostępna jest regulacja prędkości pracy urządzenia. Ponadto wiertnica elektryczna może być sterowana zdalnie przy użyciu pilota.     

Jak dobrać wiertła do wiertnicy elektrycznej?  

Przy wyborze wiertła należy zwrócić uwagę na parametry. Można wyróżnić trzy najważniejsze, a mianowicie długość, średnica oraz system mocowania. Trzeba wiedzieć, że dłuższe wiertła wykazują jeszcze lepszą odporność na działanie wysokich temperatur. Jeżeli chodzi o średnicę, to należy ją dobierać do otworu. Dostępne są wiertła z chwytem cylindrycznym, ale też z systemem SDS. Ich największą zaletą jest prosta obsługa. Oczywiście konieczne jest jeszcze dobranie wiertła do materiału. Gdy wierci się w drewnie, wiertło powinno mieć końcówkę centrującą. Można wybrać np. wiertło kręte. Do precyzyjnych otworów stosuje się wiertła do frezowania płaskiego. Ponadto dostępne są także wiertła wężowe. Najlepiej sprawdzą się do wiercenia głębokich otworów. Do wiercenia w metalu trzeba wykorzystać wiertła z ostrzem skrawającym, natomiast do pozostałej nawierzchni np. betonu wykorzystuje się wiertła diamentowe. Do różnych nawierzchni wymagane są wiertła od 150 mm do 400 mm. Te najmniejsze służą do wykonywania małych otworów. Wtedy też nie trzeba stosować statywów. Zdecydowanie szersze spektrum zastosowania mają wiertnice do 400 mm.         

    

Oceń artykuł: Wiertnica elektryczna do nawierzchni – do jakich prac się sprawdzi i jaką wybrać?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy