Strona głównaBudownictwoTaras z ekspozycją na północ. Jak go zagospodarować?

Taras z ekspozycją na północ. Jak go zagospodarować?

Przez Redakcja

-

Tarasy zwykle buduje się w ekspozycji południowej lub południowo-zachodnią. Niestety, nie zawsze jest możliwość wybudowania tarasu zgodnie z tą zasadą, przez co przestrzeń wypoczynkową można stworzyć wyłącznie w ekspozycji północnej. Unika się jej ze względu na słabsze nasłonecznienie i częstsze, zimne wiatry. Na szczęście, nawet takie położenie tarasu pozwala na jego rozsądne i komfortowe zagospodarowanie. Jak urządzić taras od północnej strony domu?

 

Taras przy północnej ścianie domu a jego konstrukcja

 

W przypadku tarasów znajdujących się przy północnej ścianie domu powinno się zwrócić szczególną uwagę na zabudowę ścian i dachu tarasu. Zabudowa powinna zapewniać możliwie jak największy dopływ światła i jednocześnie chronić przed podmuchami chłodnego wiatru. Do jej wykonania można użyć zarówno szkła hartowanego, jak i lżejszych płyt plastikowych z oferty https://plytyplastikowe.pl/. Dzięki temu na tarasie będzie panować wyższa temperatura, a chłodny wiatr w okresie jesiennym i wczesnowiosennym stanie się mniej dokuczliwy. Przebywanie na tarasie z ekspozycją północną z zabudową z płyt plastikowych lub szkła jest równie przyjemne co wypoczynek na spędzanie czasu na tarasie, który wychodzi na południe lub południowy-zachód.

Budując ścianki i zadaszenie powinno się pamiętać, by przepuszczało maksimum światła słonecznego. Promienie słońca nagrzewają taras i jednocześnie podnoszą komfort wypoczynku. Ciepło zatrzymuje się na tarasie dłużej, gdyż ścianki i zadaszenie chronią przed jego szybką utratą. Dodatkowo zatrzymują podmuchy wiatru, dlatego na tarasie panuje zaciszna, spokojna atmosfera.

 

Rośliny na taras z ekspozycją północną

 

Na tarasie z północną ekspozycją można sadzić rośliny, które cechują się dość wysoką odpornością na niższe temperatury i niedobory światła słonecznego. Można wybierać spośród wielu gatunków roślin, dlatego nie trzeba obawiać się, że taras nie będzie wystarczająco zielony. Nawet w przypadku gdy taras jest zabudowany i zabezpieczony przed wiatrem i chłodem, powinno się pamiętać, że od północy nie poradzą sobie rośliny lubiące dużo światła. Liście kwiatów doniczkowych i nasadzeń ogrodowych lubiących słoneczne stanowiska staną się słabo wybarwione. Będą również słabo kwitnąć, przez co taras stanie się mało atrakcyjny.

Na zacienionym, chłodnym stanowisku dobrze poradzi sobie m.in. bluszcz pospolity oraz funkia. Warto jednak pamiętać, by pnącza nie odcięły zupełnie dostępu do światła słonecznego, gdyż wtedy przebywanie na tarasie stanie się nieprzyjemne. Na przestrzeni wypoczynkowej będzie ciemno, gdyż liczne liście pnączy nadmiernie zacienią pomieszczenie.

 

Dodatkowe oświetlenie na tarasie z ekspozycją północną

 

W przypadku tarasów z ekspozycją północną warto zdecydować się na dodatkowe źródła światła. Dobrym pomysłem jest umieszczenie kilku lampek solarnych, które rozświetlą przestrzeń i sprawią, że stanie się przytulniejsza, gdy słońce zajdzie. Równie dobrze można rozwiesić na tarasie drobne lampki LED. Lampki tego typu zużywają niewiele prądu i dają sporo światła. Można włączyć je po zmroku, by korzystać z tarasu dłużej i częściej.

Jeśli lubi się świece, dobrym pomysłem jest oświetlanie kącika wypoczynkowego światłem płonących świec. Dzięki nim wieczorem można zrelaksować się przy lampce wina lub po prostu posiedzieć w ciszy i odpocząć. W przypadku świec zapachowych warto postawić na świece z olejkami eterycznymi, które działają odprężająco i pomagają wyciszyć umysł. Z ich pomocą wypoczynek na tarasie będzie jeszcze przyjemniejszy.

Oceń artykuł: Taras z ekspozycją na północ. Jak go zagospodarować?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy