Strona głównaRozrywkaJakie były postanowienia testamentu Bolesława krzywoustego?

Jakie były postanowienia testamentu Bolesława krzywoustego?

Przez Redakcja

-

Kiedy Bolesław Ciekawski zmarł w 1803 roku, pozostawił testament. Testament ten zawierał kilka ciekawych zapisów, które mogą być nieco zagmatwane, ale warto go przeczytać. Dowiesz się, jakie zapisy pozostawił dla swojej córki, dla swoich dzieci i dla swoich potomków. Ponadto poznasz jego czwarte małżeństwo, epitafium i losy polityczne.

Jego epitafium

Epitafium Bolesława Chrobrego jest źródłem fascynacji historyków, archeologów i turystów. Nie mówiąc już o samych Bolesławach. Jego szczątki zostały odkopane w latach 90. i przeniesione do kapitularza katedry. Kilka lat później księżna Izabela Flemming Czartoryska umieściła dwa fragmenty kości w swoim muzeum w Puławach. Ale o co chodzi z tym epitafium? Cóż, to kwestia gustu i etykiety.

Jak sama nazwa wskazuje, epitafium Bolesława Chrobrego miało około półtora wieku. Jego grób znajduje się w Katedrze Poznańskiej. Jednak okres świetności Bolesława przypadł na Małopolskę, która należała do starożytnej dynastii Piastów. W rzeczywistości Chrobry był członkiem tej dynastii, a także pierwszym władcą polskiego królestwa. Nie był to szczęśliwy czas, ale był to interesujący okres, w którym można było uczestniczyć.

Jego losy polityczne

Jednym z najsłynniejszych ludzi średniowiecza był Bolesław I Chrobry. Był on pierwszym królem Polski i był znany jako „Bolesław Wielki” lub „Bolesław Ciekawy”. Był synem Mieszka I, władcy Polski. Bolesław, człowiek o ogromnym doświadczeniu, był także synem Dobrawy czeskiej, jednego z władców królestwa czeskiego.

W 1025 roku Bolesław został mianowany pierwszym królem Polski, na które to stanowisko został później koronowany. Podczas swojego panowania podbił współczesne Morawy, Słowację i Ruś Czerwoną. Był też wielkim strategiem i mężem stanu. W rezultacie zjednoczył Polskę.

W chwili śmierci ciało Bolesława zostało pochowane w mauzoleum w Katedrze Poznańskiej. Jego epitafium zostało napisane za panowania Mieszka II. Napis opisywał młodość i bohaterskie czyny Bolesława.

Po śmierci Bolesława jego szczątki zostały przeniesione do kapitularza katedry. Średniowieczny sarkofag został częściowo uszkodzony przez pożar, ale epitafium udało się zachować. Fragment sarkofagu został przekazany w 1801 roku Tadeuszowi Czackiemu, numizmatykowi.

Jego następcy

Epitafium Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski, pokazuje, że był on zdolnym monarchą. Był znanym mężem stanu i wprowadził pierwszą polską jednostkę monetarną – grzywnę. Jego panowanie trwało od 992 do 1025 roku.

Kiedy jego wuj, cesarz Otton Czerwony, przybył do Polski, spotkał Bolesława. Przyjął go z wielkim szacunkiem. Podczas trzech dni konsekracji Bolesław okazał wiele hojności. Ze swojej strony przygotował wspaniałe cuda na przyjazd cesarza.

Wiadomo, że Bolesław oczyścił swoich przyrodnich braci. Zbudował też kilka fortów wojskowych i sponsorował budowę kościołów. Jednocześnie bił własną monetę.

W dodatku Bolesław był wiernym zwolennikiem Wojciecha z Pragi i Brunona z Querfurtu. Ci dwaj byli bardzo ważni w obronie wolności Polski. Podjął też próbę oczyszczenia Polski z Ody z Haldensleben. Jednak propozycja małżeństwa została odrzucona przez Ottona.

Oceń artykuł: Jakie były postanowienia testamentu Bolesława krzywoustego?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy