Strona głównaBiznes i PracaDlaczego państwa centralne poniosły klęskę?

Dlaczego państwa centralne poniosły klęskę?

Przez Redakcja

-

W ostatnich latach państwa centralne były głównym źródłem problemów ekonomicznych. Powody są różne. Należą do nich: brak inwestycji w tym rejonie, deregulacja przemysłu samochodowego i zaangażowanie mafii. Czynniki te spowodowały poważny spadek dochodów i brak miejsc pracy.

Zaangażowanie mafii

Kiedy FBI rozpoczęło poszukiwania Jimmy’ego Hoffy, przywódcy związku zawodowego marynarzy, uwaga skupiła się na wysypisku śmieci w New Jersey. Stało się jasne, że wpływ mafii na branżę jest nadal silny, pomimo serii aktów oskarżenia.

Mafia nie tylko kontrolowała port, ale także wiele firm transportowych i związków zawodowych. Ponadto kontrolowała pół tuzina kasyn-hoteli.

Podczas prohibicji drobne gangi imigrantów stały się częścią większych zorganizowanych grup przestępczych, wykorzystując okazje do sprzedaży alkoholu. Syndykat 'Ndrangheta rozszerzył swoją działalność na Amerykę Północną i Europę. W międzyczasie rodzina Gambino przejęła dzielnicę odzieżową.

Rodziny 'Ndrangheta były w stanie wykorzystać miliony z handlu narkotykami do rozszerzenia swojej działalności. Dziś syndykat działa w Australii, Afryce i Europie.

Deregulacja przemysłu ciężarowego

Przemysł ciężarowy w USA jest najważniejszym systemem wsparcia dla gospodarki, a mimo to od lat boryka się z problemami. W latach 80. ponad 100 niegdyś dobrze prosperujących firm zbankrutowało. Wiele innych zostało zmuszonych do zamknięcia lub zmniejszenia skali działalności, pozostawiając pracowników bez pracy.

Deregulacja przemysłu ciężarowego rozpoczęła się od Ustawy o przewoźnikach drogowych z 1980 roku. Sprzyjała ona konkurencji między przewoźnikami i obniżyła stawki. Przed deregulacją, trzy największe firmy transportowe stanowiły około jednej trzeciej 25 największych firm. Po jej wprowadzeniu ceny akcji tych firm spadły. Z każdą kolejną obniżką stawek traciły na wartości.

Gdy gospodarka zaczęła się pogarszać, firmy były zmuszone do redukcji kosztów. To oznaczało mniej świadczeń i niższe płace. Pracownicy zgadzali się na te redukcje w zamian za plany ESOP (Employee Stock Ownership Plans).

ESOP pozwalają pracownikom na posiadanie udziałów w firmie. Dzięki tym planom pracownicy mają wpływ na funkcjonowanie firmy. ESOP-y stają się coraz bardziej popularne w amerykańskich korporacjach.

Neotrusteeship

Neotrusteeship, forma zewnętrznej organizacji budowania państwa, została wypróbowana w kilku krajach, w tym w Kosowie i Timorze Wschodnim. Jej celem jest pomoc państwom zagrożonym w przezwyciężeniu konfliktu.

W Timorze Wschodnim społeczność międzynarodowa przeprowadziła transformację z gwałtownego konfliktu w funkcjonujące państwo. Siły międzynarodowe odniosły sukces, co zaowocowało powrotem 800 000 uchodźców. Natomiast w Kosowie interwencja międzynarodowa nie zdołała zapewnić bezpieczeństwa i przezwyciężyć podziałów etnicznych.

Interwencje nieufnościowe charakteryzują się połączeniem międzynarodowych i krajowych struktur zarządzania. Często zmieniają zakres odpowiedzialności, np. w kwestiach sądownictwa i bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do neotrustyzmu w Kosowie, społeczność międzynarodowa odniosła większy sukces w odbudowie Timoru Wschodniego. Organizacje międzynarodowe poprawiły sytuację w zakresie bezpieczeństwa, ale kraj nie był w stanie stworzyć zrównoważonej gospodarki.

Oceń artykuł: Dlaczego państwa centralne poniosły klęskę?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy