Czy Ukraina i Rosja są członkami Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO)? Podczas kryzysu na Ukrainie NATO skupiło się na zapewnieniu wsparcia dla tego kraju. Artykuł 4 Traktatu stanowi, że „Jeśli którekolwiek z państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego nie wypełnia swoich zobowiązań, organizacja może użyć wszelkich niezbędnych środków, aby mu pomóc”. Nie ma jednak gwarancji, że Ukraina dołączy do NATO, ponieważ nie spełniła jeszcze wymogów członkostwa. Niemniej jednak NATO podjęło kroki, aby zapewnić Ukrainie natychmiastową pomoc.
Rosja nie ma wpływu na to, czy Ukraina powinna wstąpić do NATO
Prezydent Rosji Władimir Putin nie jest zwolennikiem perspektywy wstąpienia Ukrainy do NATO. Jest przeciwny temu pomysłowi, argumentując, że sojusz jest wrogi Rosji.
Putin oskarżył NATO o wkraczanie w jego strefę wpływów. Rosja jest bardziej zainteresowana zabezpieczeniem swoich interesów na wschodzie niż ponownym połączeniem byłych republik radzieckich.
Moskwa nie tylko zagroziła podjęciem działań militarnych przeciwko Ukrainie, ale także wsparła prorosyjskie powstanie na wschodzie. Gdyby Kijów wstąpił do NATO, naraziłby się na dalszy konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami.
Mimo że ukraińscy urzędnicy błagają o członkostwo w Paktu Północnoatlantyckiego, nie zanosi się na to, by miało ono nastąpić w najbliższym czasie. W międzyczasie Zachód przygotowuje się do nacisku ekonomicznego na Rosję.
Partnerstwo dla Pokoju
Przez całe lata 90. program NATO „Partnerstwo dla Pokoju” (PdP) wzmacniał relacje między Ukrainą a zachodnim sojuszem. Program ten, obejmujący praktyczną współpracę dwustronną między poszczególnymi krajami partnerskimi, umożliwił Ukrainie rozwój zdolności obronnych, w tym zdolności do przyjmowania i działania u boku sił sojuszniczych.
Proces planowania i przeglądu PdP pomógł Ukrainie wyznaczyć realistyczne cele i poprawić zdolności obronne. Pomógł również Ukrainie we wdrożeniu reform obronnych i osiągnięciu transformacji bezpieczeństwa.
Kluczowym elementem programu PdP było powołanie Wspólnej Grupy Roboczej ds. W jej skład wchodzą ministerstwa spraw zagranicznych i obrony, a także Rada Najwyższa i Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. JWGDR służy sojusznikom do przekazywania pomocy i pomaga Ukrainie czerpać z doświadczeń aliantów.
Usługi na Ukrainie jako taktyka odstraszania
Inwazja Rosji na Ukrainę została spowolniona, ale wciąż trwa. Według przedstawicieli resortu obrony na Ukrainie jest obecnie ponad 50 000 rosyjskich żołnierzy. Wkraczają z wielu kierunków i zbliżają się do Kijowa. Wojna wywołała obawy, że Rosja zajmie główne miasta na Ukrainie, w tym stolicę Kijów i drugie co do wielkości miasto – Charków. Wojsko ukraińskie nie dopuściło jednak, by te i inne kluczowe miasta znalazły się pod kontrolą Rosji.
Rząd ukraiński uruchomił stronę internetową, na której wyjaśnia, jak stawić opór Rosjanom. Sugeruje ona umieszczanie chemikaliów w zbiornikach z gazem i celowe wzniecanie pożarów, ale opisuje także działania bez użycia przemocy.
NATO skupia się teraz na zapewnieniu natychmiastowego wsparcia dla Ukrainy
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO w Bukareszcie, w Rumunii, w dniach 29-30 listopada, będzie koncentrować się na wzmocnieniu zdolności obronnych Sojuszu i dalszym wspieraniu Ukrainy w jej walce z rosyjską agresją. Stany Zjednoczone są głównym uczestnikiem pomocy dla Ukrainy, wspierając ten kraj w zabezpieczeniu jego granic i integralności terytorialnej.
Inwazja Putina na Ukrainę stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa USA i innych sojuszników. Ponieważ odradzający się Kreml nadal atakuje ukraińskie cele cywilne, ważne jest, aby mocarstwa zachodnie zapewniły, że konflikt zostanie przerwany.
Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie znacznej pomocy w zakresie bezpieczeństwa od prawie dwóch dekad. Zatwierdziły transfery sprzętu wojskowego od 14 bliskich partnerów. Ponadto od stycznia 2021 roku Stany Zjednoczone zainwestowały ponad 20 miliardów dolarów w pomoc w zakresie bezpieczeństwa.