Strona głównaBiznes i PracaDlaczego obserwacje mikroskopowe zaczynamy od najmniejszego powiększenia?

Dlaczego obserwacje mikroskopowe zaczynamy od najmniejszego powiększenia?

Przez Redakcja

-

Dlaczego zaczynamy obserwacje mikroskopowe od najmniejszego powiększenia? Jeśli chcemy zobaczyć szczegóły obiektu mikroskopowego, musimy zacząć od najmniejszego powiększenia. Dzieje się tak dlatego, że najmniejsze obiekty najłatwiej jest obserwować przy najmniejszym powiększeniu. Ponadto przy takim powiększeniu możemy dokładniej obserwować obiekty.

Mikroskopy są niewidoczne w mikroskopach jasnego pola

Mikroskopia jasnego pola to technika optyczna, która wykorzystuje światło widzialne jako źródło oświetlenia. Ten typ mikroskopu jest najczęściej używany w klasie. Jest idealny do oglądania naturalnie pigmentowanych okazów. Ma jednak kilka ograniczeń:

Na przykład nie jest w stanie wykryć najmniejszych żywych bakterii. Również niebarwione fragmenty tkanek i zawiesiny komórek nie nadają się do użycia w tym rodzaju mikroskopu.

Innym ograniczeniem jest niski kontrast, jaki może zapewnić mikroskopia jasnego pola. Kontrast ten można zwiększyć, używając wybarwionych próbek. Ponadto rozdzielczość tej metody w dużym stopniu zależy od długości fali oświetlenia.

Najbardziej zaawansowana forma mikroskopii świetlnej znana jest jako konfokalna laserowa mikroskopia skaningowa. W tej metodzie wykorzystuje się aperturę otworkową, aby zablokować nieostre światło.

Te techniki mogą pomóc w udoskonaleniu podstawowych badań w patobiologii. Jednak są one również drogie. Standardowe mikroskopy świetlne są znacznie tańsze.

Mikroskopia kontrastu fazowego jest zmodyfikowaną wersją mikroskopii jasnego pola. Ten typ mikroskopu wykorzystuje specjalny obiektyw z kontrastem fazowym i kondensor. Oba te elementy zostały zaprojektowane tak, aby stworzyć trójwymiarowy obraz preparatu. Osiągają to poprzez wzmacnianie różnic we współczynniku załamania światła obiektu.

Mikroskopy wytwarzają obraz trójwymiarowy

Mikroskopy są używane do oglądania próbek mikroskopowych i obserwowania struktur, które w nich występują. Wiele mikroskopów wytwarza obecnie obraz trójwymiarowy. Możliwości obrazowania trójwymiarowego w mikroskopie mogą pomóc w rozwoju nauki poprzez ujawnianie połączeń między strukturami.

Mikroskop złożony to rodzaj mikroskopu, który łączy dwa lub więcej obiektywów, aby zapewnić szersze pole widzenia i większe powiększenie. Mikroskop złożony może mieć nawet cztery systemy obiektywów.

Mikroskop ten jest przydatny w wielu dziedzinach badań, takich jak badania nad rakiem, biologia komórki, cytologia i wirusologia. Może być również przydatny w badaniu biofilmów.

Skaningowa mikroskopia elektronowa (SEM) to rodzaj mikroskopii elektronowej, która wykorzystuje skupioną wiązkę elektronów do obrazowania powierzchni próbki. Obrazy mogą być przekształcone w prawdziwe trójwymiarowe obiekty za pomocą techniki zwanej rekonstrukcją powierzchni 3D.

Mikroskopy stereoskopowe to inna forma mikroskopu, która generuje obraz 3D. Istnieją od końca XVI wieku. Jednak nie były tak wyrafinowane jak współczesne mikroskopy.

Regulacja dioptrii pozwala na ustawienie ostrości jednego okularu niezależnie od drugiego

Regulacja dioptrii jest używana w wielu różnych mikroskopach, aby umożliwić ustawienie ostrości jednego okularu niezależnie od drugiego. Często stosuje się to w połączeniu z analizatorem. Używanie dioptrii jest bardzo przydatne, jeśli musisz nosić okulary.

Aby mieć pewność, że osiągniesz jak najwięcej ze swoich badań mikroskopowych, musisz zrozumieć, na czym polega ta funkcja. Na rynku jest wiele różnych typów okularów, więc wiedza, jak używać każdego z nich, jest bardzo ważna.

Główną różnicą między obiektywami jest ich konstrukcja. Niektóre są łatwiejsze do ustawienia ostrości niż inne, ale wszystkie mają jakąś funkcję. Możesz wybrać obiektyw o małej mocy, który ułatwia ogniskowanie małych próbek, lub obiektyw o dużej mocy.

Na przykład, obiektyw 10X jest dobrym wyborem, jeśli chcesz zwiększyć powiększenie. Pozwoli Ci on obserwować większy obszar próbki, a ostrość dostosujesz, obracając pierścienie dioptrii po obu stronach okularu.

Wskazówki dotyczące prowadzenia obserwacji i pomiarów przy użyciu mikroskopu cyfrowego

Jeśli używasz mikroskopu cyfrowego, musisz skorzystać z pewnych wskazówek, aby poznać zakres powiększenia, który jest przydatny w Twojej pracy. Powiększenie mikroskopu jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wydajność mikroskopów optycznych. Jest to szczególnie ważne, gdy masz do czynienia z mikroskopijnymi obiektami. Są jednak inne czynniki, które również są ważne. Na przykład, należy wziąć pod uwagę wielkość mierzonej próbki. Ponadto, jeśli używasz mikroskopu zdolnego do pomiaru wartości kolorów, warto wiedzieć, jak dokonywać obserwacji i pomiarów w oparciu o standardowy format kolorów.

Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna (IEC) opracowała standard kolorów, który jest wysoce kompatybilny z monitorami. Nazywa się on sRGB i jest powszechnie stosowany w różnych branżach. Dzięki temu będziesz miał dostęp do szerokiej gamy produktów zgodnych z tym standardem. Możesz używać tego standardu także w edycji obrazów i w druku.

Oceń artykuł: Dlaczego obserwacje mikroskopowe zaczynamy od najmniejszego powiększenia?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy