Strona głównaRozrywkaDlaczego w Narnii nie było Bożego Narodzenia?

Dlaczego w Narnii nie było Bożego Narodzenia?

Przez Redakcja

-

Jest wiele pytań dotyczących historii Lwa, Czarownicy i Szafy, między innymi dlaczego w Narnii nie było Bożego Narodzenia? Przyjrzymy się książce i filmowi i przedyskutujemy przyczyny tej niejednoznaczności. Następnie poznamy kilka alternatywnych sposobów na znalezienie idealnych świąt.

Postacie

W książce Lew, czarownica i szafa C.S. Lewis przedstawia dzieciom kilka koncepcji. Jedną z nich jest Ojciec Świątek. Jest on elfem, który przynosi prezenty dobrym stworzeniom w świecie Narnii.

Możliwe jest również, że Narnijczycy, mieszkańcy fikcyjnego królestwa Narnii, wymyślili własną wersję legendy o Świętym Mikołaju. Być może to właśnie oni jako pierwsi zapoczątkowali trend bożonarodzeniowy.

Praktycznie rzecz biorąc, święta w Narnii nie są tym, za co się je uważa. Wynika to głównie z faktu, że Biała Czarownica, zła czarownica, która rządzi królestwem od początku jego istnienia, nie dopuszcza do Bożego Narodzenia. Zasadniczo na Narnii ciąży klątwa, która nie pozwala jej być „świąteczną”. Podczas Długiej Zimy zaklęcie to powoduje, że pola pokrywają się śniegiem. Choć w Narnii oficjalnie nie można obchodzić Bożego Narodzenia, jest wiele dowodów na to, że rzeczywiście jest tu Boże Narodzenie.

Książka C.S. Lewisa

Clive Staples Lewis był mistrzem chrześcijańskiej apologetyki. Napisał wiele książek, esejów i powieści science fiction. Za swojego krótkiego życia był najbardziej płodnym obrońcą chrześcijaństwa w świecie anglojęzycznym. Jednak jego popularność zmalała po śmierci w 1963 roku.

Jednym z jego bardziej znanych dzieł był Lew, czarownica i szafa, epos fantasy. O ile wiele można powiedzieć o tej książce, to można też powiedzieć o braku świąt Bożego Narodzenia.

CS Lewis wierzył w wiarę chrześcijańską i zmartwychwstanie Chrystusa, ale nie był religijnym fanatykiem. W rzeczywistości oświadczył kiedyś, że chrześcijaństwo jest totalną filozofią.

Mimo to Lewis był zapalonym studentem średniowiecznej mitologii i włączył ją do swojej twórczości. Dla Lewisa prawdziwe znaczenie Bożego Narodzenia było czymś więcej niż tylko świętem. To była szansa na zupełnie nowy światopogląd.

Bratanek magika

Bratanek magika to powieść fantasy dla dzieci napisana przez C.S. Lewisa. Została wydana w 1955 roku.

Akcja książki rozgrywa się w fikcyjnym świecie Narnii. Podobnie jak w przypadku wszystkich Kronik Narnii, magia jest głównym elementem opowieści. Tym razem służy ona do wyjaśnienia powstania Narnii.

W książce są trzy główne przygody. Digory Kirke, dwunastoletni chłopiec, i Polly Plummer, jego sąsiadka, zostają przeniesieni do fikcyjnego świata. Oboje spotykają Białą Czarownicę. Jest ona pierwszym antagonistą, który pojawia się w więcej niż jednej książce o Narnii.

W tej książce Lewis wyjaśnia również pochodzenie szafy i latarni. Są to dwa z ciekawszych aspektów fantastycznego świata Narnii.

Książka jest prequelem do Lwa, czarownicy i szafy, który również jest częścią Kronik Narnii. Jednak główna przygoda rozgrywa się przed nią.

Film Lew, czarownica i szafa

Lew, czarownica i szafa to pierwsza filmowa adaptacja Kronik Narnii. Jest to jeden z najlepszych familijnych filmów fantasy.

Filmowa wersja Andrewa Adamsona jest płynnym połączeniem lalkarstwa, animacji i CGI. Film Adamsona podkreśla wojenną scenerię, pokazując dzieci biegnące, by uniknąć bombardowań. W filmie pojawiają się też wątpliwości Susan dotyczące Narnii.

Głównymi bohaterami jest czwórka brytyjskich dzieci: Peter Pevensie, jego żona Susan, ich brat Edmund i siostra Lucy. Zostają oni wysłani z Londynu na wieś podczas II wojny światowej.

W książkach Lucy jest blondynką. Zaprzyjaźnia się z panem Tumnusem, faunem. Mówi jej, że Biała Czarownica przeklęła Narnię. W rezultacie Narnia jest wiecznie pokryta śniegiem. Ale kiedy Lucy wchodzi do szafy, znajduje Narnię.

Jest kilka podobieństw do prawdziwych świąt Bożego Narodzenia. Jednak w Narnii nie ma dekoracji, tradycji religijnych i innych świątecznych zwyczajów. Mimo to ma swoją własną postać Jezusa.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Oceń artykuł: Dlaczego w Narnii nie było Bożego Narodzenia?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy