Strona głównaZdrowieZdejmowanie aparatu ortodontycznego - jak się do tego przygotować?

Zdejmowanie aparatu ortodontycznego – jak się do tego przygotować?

Przez Redakcja

-

Leczenie ortodontyczne trwa mniej więcej 2 lata, po kilkunastu miesiącach przychodzi wreszcie czas na ściągnięcie aparatu z zębów. Jak wiadomo, jego założenie wiąże się z bólem, trzeba także liczyć się z różnymi niedogodnościami podczas jego usuwania. Warto wobec tego dowiedzieć się nieco więcej na temat całej procedury ściągania aparatu ortodontycznego, jak przebiega i czy trzeba się do tego jakoś specjalnie przygotowywać.

Czas na ściągnięcie aparatu ortodontycznego 

Doświadczony dentysta Kraków zdejmuje aparat ortodontyczny bez żadnych komplikacji, wszystko przebiega sprawnie i z ograniczeniem niedogodności pacjenta do minimum. Kluczowe staje się wobec tego wybranie odpowiedniego lekarza już na etapie rozpoczęcia leczenia. W dniu ściągania aparatu dentystycznego nie trzeba się niczym przejmować, bo usuwanie gumek i zamków nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Nie trzeba się również specjalnie przygotowywać. Sięga się po kleszcze, aby zdejmować wszystkie zamki z uzębienia. Tego typu czynności nie wymagają jednak stosowania znieczulenia, chociaż trzeba liczyć się z wystąpieniem dyskomfortu. 

Jest to jednak sytuacja przejściowa, dolegliwości ustępują samoczynnie, u niektórych osób są one słabo wyczuwalne. Po profesjonaliście można spodziewać się tego, że ściągnie zamki szybko i bezboleśnie. Najłatwiej jest w przypadku aparatów z metalowymi elementami, trudności pojawiają się przy modelach z porcelany i kryształów górskich. Istnieje ryzyko, że dojdzie do uszkodzenia elementów podczas ich usuwania z uzębienia, dlatego niezbędne staje się sięgnięcie po wiertło stomatologiczne w celu usunięcia wszystkich pozostałości bez naruszania tkanek.

Aparat ortodontyczny ściągnięty i co dalej?

Po zdjęciu wszystkich elementów aparatu ortodontycznego można przejść już do kolejnego etapu, czyli do czyszczenia zębów, na których nadal znajdują się pozostałości po kleju stomatologicznym. Niezbędne jest wobec tego sięgnięcie po odpowiednie narzędzia, czyli po skaner i piaskarkę za ich pomocą usuwa się również kamień nazębny i osady, co było niestety niemożliwe w trakcie leczenia ortodontycznego, bo dojście blokowały zamki i ligatury. Na koniec pozostaje już tylko wypolerowanie szkliwa, do czego służą szczotki i pasty.

Trzeba liczyć się z tym, że na tym wizyta w gabinecie dentystycznym się nie kończy, bo pacjenta czeka pobranie wycisków w celu wykonania indywidualnego aparatu retencyjnego. Konieczne jest założenie retainera, aby utrzymać efekt uzyskany dzięki leczeniu ortodontycznemu. Aparat retencyjny ma za zadanie ustabilizowanie uzębienia, aby nie doszło do nawrotu wady zgryzu. Niestety bez tego zęby mają tendencję do powracania na swoje pierwotne miejsce, przez co dwuletnie noszenie aparatu ortodontycznego mogłoby pójść na marne.

Retainer służy do utrwalania efektów leczenia, najlepszym rozwiązaniem byłoby noszenie go przez kilka następnych lat, wielu stomatologów zaleca nawet robić to do końca życia. Warto od razu zaznaczyć, że retainer nie musi być zakładany na stałe, najczęściej ma on postać wyjmowanej nakładki. Wystarczające jest zakładanie go na noc, chociaż zaleca się przymocować dodatkowy drut do wewnętrznej powierzchni zębów w łuku górnym i dolnym. Ma to na celu przeciwdziałanie przemieszczaniu się zębów i ustabilizowanie uzębienia.

Ile trwa zdejmowanie aparatu i jakie czynniki wpływają na przyspieszenie zakończenia leczenia ortodontycznego?

Mogłoby się wydawać, że ściągnięcie aparatu ortodontycznego zajmuje sporo czasu, ale w praktyce wygląda to inaczej. Dentysta jest w stanie zrobić to zwykle w pół godziny, nie powinno zająć to dłużej niż 40 minut. Jeżeli trafi się na doświadczonego, wprawionego ortodontę, to już nawet po 20 minutach uzębienie będzie wolne od zamków, co pozwoli na przyjście do wykonania zabiegów higienizacyjnych. Kolejną kwestią są czynniki, które wpływają na szybkość zdjęcia aparatu ortodontycznego. Oczywiście nigdy nie powinno się podejmować tej decyzji bez konsultacji z lekarzem, bo on najlepiej wie, kiedy można ściągnąć ligatury. 

Kluczową kwestią jest to, aby zawsze postępować zgodnie z jego zaleceniami przez cały okres leczenia, a możliwe stanie się jego skrócenie. Istotne będzie dbanie o higienę, czyli zachowanie czystości w jamie ustnej oraz wyeliminowanie z diety twardych i lepkich pokarmów. Najlepiej byłoby unikać również słodkich napojów i produktów obfitujących w cukier. Na szybsze zdjęcie aparatu ortodontycznego wpływa wystrzeganie się obgryzania paznokci i innych czynności, które mogłyby spowodować uszkodzenie aparatu. Lepiej kroić twardsze jedzenie na kawałki, co dotyczy głównie surowych warzyw i owoców. Nie powinno się wypychać zębów do przodu, bo może to wręcz wydłużyć czas noszenia aparatu ortodontycznego.

Więcej informacji na temat leczenia ortodontycznego można znaleźć na stronie krakowskiego gabinetu stomatologicznego 3G Dentist.

Oceń artykuł: Zdejmowanie aparatu ortodontycznego – jak się do tego przygotować?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy