Strona głównaZdrowiePłaski brzuch na wakacjach – jak pozbyć się wzdęć, gdy stołujesz się...

Płaski brzuch na wakacjach – jak pozbyć się wzdęć, gdy stołujesz się w restauracjach?

Przez Redakcja

-

Podczas wakacyjnych wyjazdów mało kto ma czas na samodzielne przygotowywanie posiłków. Urlop to okazja do zapoznania się z kuchniami świata i próbowania nowych smaków. Kuchnia włoska, śródziemnomorska czy indyjska, a także tradycyjne polskie dania – wszystko to pięknie wygląda i jeszcze lepiej smakuje. Niestety przewód pokarmowy nie zawsze dobrze reaguje na stołowanie się w restauracjach, co jest dla niego odmiennością od codziennej rutyny. Przykrym objawem, który może doskwierać podczas wakacyjnego odpoczynku są wzdęcia. Jak sobie z nimi radzić?

Wzdęcia – czym są i dlaczego powstają?

Wzdęcia to subiektywne odczucie nieprzyjemnej pełności w jamie brzusznej. Ich przyczyną jest połykanie powietrza w trakcie jedzenia oraz wypełnienie jelit przez nadmierną ilość gazów, które powstają podczas trawienia pokarmów. Nagromadzenie gazów może prowadzić do zwiększenia obwodu brzucha oraz do odczucia ucisku lub dyskomfortu w jamie brzusznej. Przyczyną wzdęć mogą być niektóre choroby układu pokarmowego związane z nietolerancjami pokarmowymi (np. nietolerancja laktozy), upośledzeniem mikroflory jelitowej lub pasażem treści jelitowej. Częściej jednak wzdęcia są wywoływane przez błędy dietetyczne, do których należą picie dużych ilości napojów gazowanych, zwiększone połykanie powietrza podczas żucia gumy i spożywanie dużych ilości pokarmów gazotwórczych  (np. rośliny strączkowe). [1]

Przede wszystkim – zapobiegaj

Wzdęciom można skutecznie zapobiegać, jeśli przestrzega się kilku uniwersalnych zasad. Oto najważniejsze z nich:

  • picie minimum 2 litrów wody dziennie;
  • zrezygnowanie z picia napojów gazowanych i żucia gumy;
  • unikanie jedzenia w pośpiechu i rozmawiania podczas jedzenia;
  • w razie nietolerancji pokarmowych – unikanie produktów wywołujących nieprzyjemne dolegliwości;
  • rezygnacja z ciężkostrawnych posiłków;
  • unikanie pokarmów wzdymających.

Sposób na wzdęcia – aktywność fizyczna

Podczas urlopu warto poświęcić choć trochę czasu na aktywność fizyczną. Mogą to być np.  spacery, pływanie czy ćwiczenia rozciągające. Wprawianie ciała w ruch może przyspieszyć naturalny proces trawienia, dzięki czemu również pęcherzyki gazu z przewodu pokarmowego są usuwane szybciej. [2] Można również spróbować wprawić jelita w ruch poprzez delikatny masaż brzucha. Należy go wykonywać zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Sposób na wzdęcia – zioła i przyprawy

Na wzdęcia dobrze działają napary z rumianku i mięty, które są bez problemu dostępne w sklepach i aptekach. Rumianek i koper włoski poprawiają perystaltykę przewodu pokarmowego i mają działanie rozkurczowe. Mięta oprócz działania wiatropędnego, ma też właściwości żółciopędne, co pomaga przy dolegliwościach po ciężkostrawnych posiłkach.

Stołując się w restauracjach, warto wybierać dania zawierające przyprawy takie jak kolendra, bazylia, kminek i tymianek. Wiele lokali udostępnia skład swoich potraw w menu. Można też zapytać obsługę restauracji, czy istnieje możliwość wzbogacenia dania o wymienione zioła. [3]

Pomoc z apteki

Symetykon to lek na wzdęcia, który jest dostępny bez recepty. Działa bezpośrednio na przyczynę wzdęć, czyli na pęcherzyki gazów jelitowych. Mechanizm jego działania opiera się na zmniejszaniu napięcia powierzchniowego pęcherzyków. Dzięki temu zalegający w jelitach gaz  może być łatwiej wyeliminowany przez puszczanie wiatrów lub odbijanie. Stosowanie leku jest wygodne, ponieważ można go brać przed, po lub w trakcie posiłku.

Podsumowanie

Dobrą praktyką podczas urlopów jest wybieranie restauracji z korzystnymi opiniami, gdzie obsługa chętnie odpowiada na pytania dotyczące składu potraw. Warto więc poświęcić chwilę na wybór miejsca do stołowania się, ponieważ dobre samopoczucie po jedzeniu niewątpliwie może wpłynąć na jakość całego wakacyjnego wypoczynku.

Bibliografia

[1] A. Foley, R. Burgell, J. S. Barrett, i P. R. Gibson, „Management Strategies for Abdominal Bloating and Distension”, Gastroenterol Hepatol (N Y), t. 10, nr 9, s. 561–571, wrz. 2014.

[2] M. K. Hosseini-Asl, E. Taherifard, i M. R. Mousavi, „The effect of a short-term physical activity after meals on gastrointestinal symptoms in individuals with functional abdominal bloating: a randomized clinical trial”, Gastroenterol Hepatol Bed Bench, t. 14, nr 1, s. 59–66, 2021.

[3] B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.

Oceń artykuł: Płaski brzuch na wakacjach – jak pozbyć się wzdęć, gdy stołujesz się w restauracjach?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy