Po jakim czasie od zasiania trawa zaczyna wschodzić? Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju trawy, którą sadzisz, ilości wilgoci w glebie i warunków pogodowych. Trawy ciepłolubne pojawiają się na ogół po około dwóch miesiącach. Trawy zimnosezonowe potrzebują więcej czasu.
Trawy ciepłolubne potrzebują dwóch miesięcy na wzrost
Pierwsze dwa miesiące po posadzeniu traw ciepłolubnych są najbardziej krytyczne dla zdrowia i wzrostu murawy. Trawy te wymagają szczególnej troski i zarządzania, aby zapewnić ich optymalne wykorzystanie. Musisz zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z nadmiernym podlewaniem i nawożeniem oraz z konieczności właściwego nawadniania.
Na początek powinieneś zastosować nawóz startowy o dużej zawartości azotu i fosforu. Nawóz ten powinien być dostosowany do rodzaju trawy, którą planujesz zasiać.
Trawy zimnosezonowe nie powinny być nawożone w miesiącach wiosennych i letnich. W tych porach roku ich wzrost jest mniej aktywny. Aby pozostały zielone zimą, musisz zapewnić im odpowiednią ilość wody i składników odżywczych.
Jeśli planujesz zastosować na trawniku trawy ciepłolubne, powinieneś upewnić się, że założysz je wczesną jesienią lub późną wiosną. Najlepiej rosną, gdy temperatura wzrośnie do 55 stopni Fahrenheita. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie nawozu zawierającego wyłącznie azot.
Przygotowanie gleby
Przygotowanie gleby przed pojawieniem się trawy to świetny sposób na zwiększenie szans na udany trawnik. Ważne jest, aby upewnić się, że miejsce jest dobrze przygotowane, zanim zainstalujesz darń. Będziesz musiał wykonać kilka testów, aby upewnić się, że teren jest odpowiednio nachylony.
Dobrym pomysłem jest także dodanie do gleby substancji organicznych. Poprawi to drenaż i zdolność zatrzymywania składników odżywczych w glebie. Użycie kompostu pomoże też utrzymać wilgotność gleby.
Do stworzenia zdrowego, zadbanego trawnika potrzebujesz około czterech do sześciu cali bogatej w składniki odżywcze wierzchniej warstwy gleby. Jeśli twoja gleba nie jest wystarczająco bogata dla danego rodzaju trawy, może być konieczne dodanie większej ilości wierzchniej warstwy gleby lub poprawienie istniejącej.
Glebę możesz poprawić, uprawiając ją. Ten proces spowoduje rozdrobnienie i rozluźnienie gleby. Powinieneś uprawiać glebę, aż rozpadnie się na cząstki wielkości ziarna grochu.
Wilgotność gleby
Wilgotność gleby jest ważnym wskaźnikiem jej zdrowia. Jest też wskaźnikiem tego, ile wody jest dostępne dla twoich upraw. Najlepszym sposobem określenia wilgotności gleby jest pobranie próbki i jej zbadanie.
Badanie gleby to ważny krok przed zasadzeniem nowej uprawy. Dzięki niemu dowiesz się, jakie składniki odżywcze są potrzebne i jak najlepiej je dodać. Daje też pojęcie o tym, jaka jest rzeczywista struktura gleby.
Należy pamiętać, że nie wszystkie gleby są takie same. Niektóre lepiej zatrzymują wilgoć niż inne. Na szczęście istnieje kilka narzędzi, których możesz użyć do pomiaru wilgotności gleby.
Są dwa główne rodzaje czujników, których możesz użyć do pomiaru wilgotności gleby: tensjometry i bloki elektrooporowe. Tensiometr to mała rurka wypełniona wodą, która może być użyta do pomiaru stresu wodnego w glebie.
Warunki pogodowe
W przypadku siewu nasion trawy, aby zapewnić udany wzrost trawnika, należy przestrzegać kilku wytycznych. Obejmuje to czas siewu i podlewania. Najlepszą porą na sianie trawy jest wczesna jesień, ale można też zacząć siać wiosną.
Siew nasion trawy powinien odbywać się, gdy ziemia jest wilgotna, ale nie nasiąknięta. Dzięki temu nasiona będą miały dobry kontakt z glebą. Po wtoczeniu nasion do gleby należy je ubić. Zbyt długie pozostawienie nasion w bezruchu może spowodować problemy z ich kiełkowaniem. Możesz też ściółkować glebę, aby utrzymać jej wilgotność.
Następnym ważnym aspektem jest podlewanie. Choć kuszące jest poleganie na deszczu przy podlewaniu trawnika, zbyt duża lub zbyt mała ilość może być szkodliwa. Na przykład zbyt mała ilość deszczu może doprowadzić do obumarcia nowych pędów. Zbyt duża ilość wilgoci może też sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych w glebie.