Strona głównaZdrowieJak obchodzić się z soczewkami- Zakładanie i zdejmowanie soczewek

Jak obchodzić się z soczewkami- Zakładanie i zdejmowanie soczewek

Przez Redakcja

-

Zakładanie i zdejmowanie soczewek wydaje się trudne, jednak w rzeczywistości wystarczy nieco wprawy, aby robić to prawidłowo. Należy jednak przestrzegać podstawowych zasad higieny, dzięki czemu codzienne zabiegi będą w pełni bezpieczne dla oczu.

Jak zakładać soczewki?

Pacjenci mogą wybrać pomiędzy dwoma rodzajami soczewek – jednokrotnego oraz wielokrotnego użytku. Zakładanie soczewek stanowi spore wyzwanie dla osób początkujących, lecz już po kilku dniach można nabrać wprawy. W pierwszej kolejności należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem (delikatnym, nieperfumowanym). Następnie dłonie trzeba osuszyć oraz sprawdzić, czy soczewka nie wywinęła się na drugą stronę. W tym celu umieszcza się na ją na czubku palca i kieruje w stronę światła. Powinna mieć kształt półkulisty. W kolejnym kroku można już przejść do zakładania soczewki. Wolną ręką przytrzymuje się górną powiekę, a pozostałym palcami ręki, w której trzyma jest soczewka, powiekę dolną. Kierując wzrok ku górze, należy umieścić soczewkę na oku. Puszczając powiekę, trzeba zamknąć oczy, pozwalając soczewce odpowiednio „ułożyć się” w oku. Bez względu na to, jaki rodzaj soczewek wybiera pacjent, zakładanie soczewek zawsze wygląda tak samo. 

Jak zdjąć soczewki kontaktowe?

Zdejmowanie soczewek kontaktowych nie powinno stanowić większego problemu, jednak podobnie jak w przypadku zakładania, należy ściśle przestrzegać zasad higieny. Na początek trzeba więc umyć i osuszyć ręce. Następnie przytrzymuje się dolną powiekę za pomocą środkowego palca, zbliżając palec wskazujący do oka. Soczewkę zsuwa się w dolną, białą część gałki ocznej. Kciukiem oraz palcem wskazującym wyjmuje się szkło z oka. Różnica w dalszym postępowaniu zależy od rodzaju soczewek.  Szkła jednodniowe można zutylizować, wyrzucając je do kosza, natomiast soczewki wielokrotnego użytku należy umieścić w pojemniku ze specjalnym płynem.

Higiena przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek

Zakładanie soczewek kontaktowych i ich zdejmowanie wymaga przestrzegania  podstawowych zasad higieny. W przeciwnym razie chorobotwórcze drobnoustroje mogą przedostać się w okolice oczu, wywołując stan zapalny. Bardzo istotne jest przede wszystkim dokładne mycie rąk wodą z mydłem. Zastanawiając się, jak dobrać soczewki kontaktowe, należy mieć na uwadze, że te wielokrotnego użytku wymagają specjalnego podejścia – pacjenci decydują się przede wszystkim na 2 rodzaje soczewek: dwutygodniowe oraz miesięczne. Aby zdejmowanie i zakładanie soczewek było bezpieczne, każdorazowo należy umieścić je w specjalnym pojemniku wypełnionym płynem o działaniu oczyszczająco-dezynfekującym. Soczewek nie przemywa się wodą ani nie moczy w jej roztworach – płyn do soczewek pozwala pozbyć się zanieczyszczeń oraz wirusów, bakterii i grzybów. 

Jak postępować z uszkodzoną soczewką?

Bez względu na to, jaki rodzaj soczewek wybiera pacjent, mogą one ulec uszkodzeniu. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, należy przede wszystkim wyciągnąć szkło z oka, przestrzegając przy tym wszelkich zasad higieny. Uszkodzona soczewka nie nadaje się do ponownego użytku, trzeba więc ją zutylizować. Zdejmowanie soczewek w przypadku, gdy do oka dostało się ciało obce, może być utrudnione. Jeśli natomiast szkło uległo uszkodzeniu będąc poza okiem, należy je wyrzucić, nawet jeśli nie zostało jeszcze użyte ani razu. W przeciwnym razie zakładanie soczewek może doprowadzić do podrażnienia narządu wzroku. 

Oceń artykuł: Jak obchodzić się z soczewkami- Zakładanie i zdejmowanie soczewek
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy