Strona głównaZdrowieCzy po biopsji można dźwigać?

Czy po biopsji można dźwigać?

Przez Redakcja

-

Jeśli myślisz o zrobieniu biopsji, możesz mieć pytania dotyczące tego, czy po biopsji można się podnieść. Jest wiele czynników, które mogą utrudniać podnoszenie, na przykład to, czy masz złamanie lub czy masz do czynienia z jakimś rodzajem obrzęku. Musisz też rozważyć, czy powinieneś brać leki przeciwzapalne.

Przyjmowanie acetaminofenu

Po biopsji możesz zastanawiać się, co robić przez kilka następnych dni. W zależności od rodzaju biopsji, którą miałeś, może być konieczne przyjmowanie leków przeciwbólowych. W przypadku niewielkiego bólu możesz zastosować Tylenol (acetaminofen) lub ibuprofen. W przypadku silnych objawów należy skontaktować się z lekarzem.

Przez kilka pierwszych dni po biopsji piersi będziesz musiała unikać podnoszenia ciężarów i energicznej aktywności fizycznej. Powinnaś także starać się odpoczywać, ponieważ pomoże to Twojemu ciału odzyskać siły. Ponadto lekarz może przepisać Ci okład z lodu, który przyłożysz do miejsca biopsji. Pomoże to zmniejszyć obrzęk i pomoże Twojemu ciału szybciej się zagoić.

Po biopsji na wyniki możesz czekać do trzech do pięciu dni roboczych. Dzięki temu dowiesz się, czy masz raka i czy trzeba pobrać dodatkową tkankę.

Unikanie leków przeciwzapalnych

Nie powinieneś brać leków przeciwzapalnych przez co najmniej tydzień po biopsji. Ma to na celu uniknięcie krwawienia. Może to również pomóc Ci w szybszym powrocie do zdrowia. Niektóre rodzaje biopsji mogą być dość bolesne, powodując obrzęk, siniaki i krwawienie.

Bezbolesna biopsja może pozwolić Ci wrócić do domu po dniu lub dwóch. Zapewnij sobie odpowiednie odżywianie i wodę, aby uniknąć odwodnienia. Staraj się unikać podnoszenia ciężarów i urazów w miejscu zabiegu. Dobry sen poprawi Twoje samopoczucie.

Najlepszym sposobem na jak najszybszy powrót do zdrowia jest odpoczynek. Jest kilka sposobów, aby to osiągnąć. Możesz pić dużo płynów i starać się jak najwięcej spać. Możesz także myć zęby i używać nici dentystycznej.

Prysznic

Branie prysznica po biopsji to dobry pomysł. Pomoże Ci to utrzymać skórę w suchości i czystości, a także zapobiegnie rozwojowi infekcji. Powinieneś także uważać, aby nie zgniatać lub nie podrażniać rany, co może utrudnić gojenie.

Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na czas gojenia się rany. Do czasu zagojenia się rany powinieneś unikać pływania. Jeśli jednak zdecydujesz się na kąpiel, nie powinieneś moczyć tego miejsca.

Prysznic może być ostatnią rzeczą, o której myślisz po biopsji, ale woda może pomóc w usunięciu drenażu z rany i utrzymaniu miejsca w czystości. Powinieneś także wymienić opatrunek i maść, gdy się zmoczysz.

Unikanie forsownych zajęć

Jeśli przeszedłeś biopsję, będziesz musiał unikać forsownych zajęć przez kilka dni. Ma to na celu umożliwienie zagojenia się miejsca biopsji. Możesz też zostać poproszony o wykonanie badań krwi w celu sprawdzenia, czy nie występuje u Ciebie krwawienie wewnętrzne.

Powinieneś także zadbać o picie dużej ilości płynów. Lekarz może zalecić przyjmowanie środków przeciwbólowych, które pomogą złagodzić ból.

Ważne jest także zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu. Przyłożenie zimnego okładu na twarz może pomóc w przyspieszeniu powrotu do zdrowia. Staraj się jeść mdłe potrawy, aby uniknąć nudności.

Powinieneś także uważać, aby miejsce biopsji było czyste i suche. Przez jeden dzień na nacięcie należy założyć czysty bandaż. Następnie należy założyć sterylny opatrunek.

Kolejnym dobrym pomysłem jest unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ciężkie przedmioty mogą ocierać się o nacięcie, powodując siniaki. Najlepiej byłoby, gdybyś unikał podnoszenia ciężarów większych niż 5 kg przez co najmniej tydzień.

Zmienianie bandaży

Jak sama nazwa wskazuje, bandaż jest opatrunkiem. W zależności od okoliczności może być nałożony bezpośrednio na dane miejsce lub nałożony na nie. Jednak zbyt duży nacisk może spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych. Opatrunek uciskowy powinien być zmieniany po każdym prysznicu lub gdy miejsce jest mokre, aby zapobiec infekcji.

Band-aidy są dostępne w różnych materiałach, od prostych papierowych po wymyślne gumowe. Można ich używać do przykrycia rany lub po prostu do zapewnienia wygodnej bariery przed tarciem. Nie powinieneś nosić plastra dłużej niż kilka dni.

Jeśli masz szczęście, biopsja będzie bezbolesna i może nawet nie będziesz musiał zmieniać plastra. Jeśli jednak nie masz szczęścia, możesz odczuwać pewien dyskomfort. Ból można złagodzić stosując acetaminofen lub zwykły Tylenol.

Oceń artykuł: Czy po biopsji można dźwigać?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy