Strona głównaModaMole ubraniowe jak rozpoznać?

Mole ubraniowe jak rozpoznać?

Przez Redakcja

-

Mole odzieżowe to owady, które można znaleźć w ubraniach. Występują w dwóch różnych formach. Jedna z nich to mól odzieżowy pajęczy, a druga to mól odzieżowy osłonowy. Obie są powszechne i obie mogą poważnie uszkodzić Twoje ubrania.

Motyle odzieżowe pasiaste

Motyle odzieżowe pasiaste są jednymi z najczęściej występujących moli tkaninowych. Mogą uszkodzić zarówno futra, jak i pióra. Można je jednak kontrolować. Dobry program IPM może pomóc w zwalczaniu tych niszczycielskich owadów.

Motyle te są zwykle widoczne w ciemnych miejscach. Ich skrzydła są pokryte złotymi włoskami. Mają czerwono-złoty kolor z satynowym połyskiem.

Dorosłe ćmy odzieżowe mają rozpiętość skrzydeł około pół cala. Dorosłe osobniki mają czerwono-złote włoski na głowie. Niektóre mają centralną ciemną plamę na każdym przednim skrzydle.

Poczwarka ćmy pajęczej wytwarza jedwabisty kokon. Larwy dorastają do około pół cala długości. Podczas stadium larwalnego ćma odzieżowa tworzy tymczasowe rurki żywieniowe.

Po wykluciu gąsienice żywią się włóknami zwierzęcymi i jedwabiem. Mogą też tworzyć płaty pajęczyny na tkaninach. Ten rodzaj uszkodzeń jest często widoczny po znalezieniu zniszczonej odzieży. Jeśli na ubraniu znajdziesz dużą ilość jedwabnych pasków, prawdopodobnie zaatakowały je mole odzieżowe.

Mole odzieżowe

Mole odzieżowe są bardziej powszechne w południowych stanach USA. Jest to mała ćma, o rozpiętości skrzydeł nieco mniejszej niż ćwierć cala. Łatwo je znaleźć w ciemnych miejscach.

Jest to niszczycielski owad, który powoduje wiele szkód na ubraniach. Żywią się sierścią zwierząt, piórami, futrami i tkaninami. W stadium larwalnym przybierają kolor tkaniny, na której żerują. Larwy przepoczwarzają się od pięciu do 45 razy, a ich żywotność wynosi do dwóch i pół roku.

Gdy zobaczysz dorosłego osobnika, szukaj trzech ciemnych plam na jego skrzydłach. Możesz też sprawdzić, czy między oczami nie ma prostego, szczeciniastego kosmyka włosów. Są to wskaźniki, że znalazłeś ćmę odzieżową.

Dorosłe ćmy odzieżowe mają około 1/4 cala długości. Ich skrzydła są ciemnobrązowe ze złotym odcieniem. Zazwyczaj chowają się, gdy się je niepokoi. Jeśli zauważysz jedną, możesz dokładnie sprawdzić, czy nie ma uszkodzonych tkanin.

Larwy

Jeśli masz plagę moli odzieżowych, musisz zidentyfikować problem i usunąć owady. Mole ubraniowe mogą być bardzo niszczące i mogą zaatakować wiele różnych przedmiotów, w tym wełniane ubrania, meble z piór, meble tapicerowane, eksponaty muzealne i wiele innych.

Dorosłe mole ubraniowe mają około ćwierć cala długości. Na ich ciele znajdują się jasnozłote włoski. Składają jaja na tkaninach, wełnie i futrze.

Jego larwy są białe i mają mniej niż centymetr długości. Po wylęgu larwy przędą pajęczyny na tkaninie. Pajęczyny te są często jedwabiste. Larwy żywią się kłaczkami, włóknami naturalnymi i kurzem.

Cykl życiowy ćmy odzieżowej trwa około czterech do sześciu miesięcy. W tym czasie larwy zaczynają podgryzać tkaniny i włókna, powodując uszkodzenia. Oprócz niszczenia tkanin, mole odzieżowe tworzą również jedwabiste rurki i maty w ukrytych miejscach.

Istnieją dwa rodzaje moli odzieżowych: mól osłonkowy i mól pajęczy. Oba gatunki występują w Ameryce Północnej. Ogólnie rzecz biorąc, ćma pajęcza jest bardziej powszechna.

Możliwości leczenia

Istnieje wiele możliwości leczenia moli odzieżowych. Są to zarówno metody naturalne, jak i bardziej konwencjonalne. Kluczem jest aktywne podejście do eliminacji plagi.

Poza niszczeniem ubrań, mole odzieżowe mogą uszkodzić przechowywane przedmioty. Aby nie dopuścić ich do domu, należy regularnie odkurzać i suszyć szafę.

Jeśli mieszkasz w wilgotnym klimacie, pamiętaj o przechowywaniu ubrań w szczelnych pojemnikach. Mole mogą dostać się do domu przez otwarte drzwi lub okna. Mają też tendencję do żerowania w ciemnych, niezakłóconych miejscach.

Skuteczną metodą zwalczania moli odzieżowych może być fumigacja na kuchence. Zabija ona zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy. Nie zapobiega jednak ponownemu zasiedleniu.

Inną alternatywą jest użycie środków owadobójczych w sprayu, aby zabić mole odzieżowe. Niektóre środki owadobójcze są dostępne w postaci gotowych do użycia sprayów z pompką. Musisz postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie, aby upewnić się, że środki chemiczne zostały prawidłowo zastosowane.

Ważne jest, aby zdjąć wszystkie ubrania przed zastosowaniem środka owadobójczego w sprayu. Jeśli nie jesteś pewien, jakiego pestycydu użyć, rozważ zastosowanie środka owadobójczego w postaci pyretryny w miejscach, które mogą być źródłem infekcji.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Oceń artykuł: Mole ubraniowe jak rozpoznać?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy