Strona głównaModaJak się ubrać w góry latem?

Jak się ubrać w góry latem?

Przez Redakcja

-

Jest wiele rzeczy, o których musisz pamiętać, ubierając się na przygodę w górach. Kilka wskazówek dotyczy nakładania warstw i stosowania środków odstraszających owady. Spodnie turystyczne wykonane z wytrzymałego materiału to podstawa.

Warstwy to konieczność

Warstwy to ważna część ubioru na zewnątrz. Warstwa podstawowa, warstwa środkowa i warstwa zewnętrzna współpracują ze sobą, żeby zapewnić Ci ciepło i suchość. Kiedy musisz nosić więcej niż jedną warstwę, sztuką jest zmieniać je tak, żeby pasowały do Twoich potrzeb.

Jedną z najważniejszych funkcji warstwy podstawowej jest odprowadzanie wilgoci. Najlepiej wybrać materiał syntetyczny, a nie bawełnę. Bawełna przylega do skóry, kiedy jest mokra, i zwiększa ryzyko hipotermii w zimniejszym klimacie.

Warstwa środkowa, którą zazwyczaj jest kurtka, to świetny sposób na regulację temperatury ciała. Zazwyczaj jest ona wykonana z wełny lub mieszanki poliestrów. Można jednak znaleźć również tkaninę oddychającą.

Warstwa zewnętrzna, którą może być płaszcz przeciwdeszczowy, poncho lub elegancka kurtka, ochroni Cię przed żywiołami. Ponadto dobrze jest mieć kominiarkę i dodatkowe skarpety, żeby twoje kończyny nie odczuwały zimna.

Unikaj materiałów bawełnianych

Dla wielu doświadczonych turystów z plecakiem bawełna jest materiałem z wyboru. Jest to wygodna tkanina, która wchłania wilgoć i utrzymuje ciepło. Należy jednak zachować ostrożność. Jeśli tego nie zrobisz, może Cię czekać bolesna niespodzianka.

Bawełna dobrze przewodzi ciepło, ale nie jest dobrym izolatorem. W rzeczywistości, jeśli przebywasz w zimnie, lepiej będzie, jeśli wybierzesz włókna syntetyczne, takie jak wełna merynosów. Z drugiej strony, jeśli przebywasz na słońcu, możesz równie dobrze pójść na całość i wydać pieniądze na kilka lekkich syntetyków.

Jednym z powodów, dla których powinieneś unikać bawełny, jest to, że wysycha ona wolniej, niż mógłbyś się spodziewać. Oznacza to, że będziesz musiał nosić więcej warstw, aby zachować ciepło. Nie wspominając już o tym, że możesz stracić właściwości termiczne swojej odzieży.

Najlepszym sposobem na uniknięcie tego problemu jest posiadanie lekkiego plecaka. Upewnij się, że masz przy sobie kilka dodatkowych ciepłych ubrań.

Spodnie turystyczne to Twój najlepszy przyjaciel

Spodnie turystyczne mogą zapewnić ochronę przed pogodą, insektami i innymi zagrożeniami na szlaku. Są również lekkie, oddychające i dostępne w wielu stylach i tkaninach.

Niektórzy wędrowcy wybierają spodnie cargo. Mają one wiele kieszeni, które pomogą Ci nosić GPS i inne przedmioty. Inni wolą bardziej minimalistyczne spodnie.

Spodnie Columbia Silver Ridge Convertible Pants to świetny wybór dla tych, którzy chcą mieć uniwersalne spodnie turystyczne. Oferują one ochronę przeciwsłoneczną UPF 50 i zapinaną na zamek kieszeń na lewej nogawce. Ponadto mają regulowany pas zewnętrzny i częściowo elastyczny ściągacz.

Jeśli szukasz lekkich i oddychających spodni na wędrówki, poszukaj tych wykonanych z materiałów syntetycznych, takich jak nylon lub poliester. Nylon to wytrzymały materiał, który szybko schnie. Jest też bardziej odporny na pilling niż bawełna, ale nie ma takiej wodoodporności jak poliester.

Spodnie turystyczne Outdoor Research Ferrosi to wygodna i wszechstronna opcja na umiarkowane wędrówki i wspinaczkę. Materiał jest oddychający, a design atrakcyjny. Mają kieszenie z siatki i otwory wentylacyjne za kolanami.

Środek odstraszający owady to Twój najlepszy przyjaciel

Używanie środka odstraszającego owady to jeden z najlepszych sposobów ochrony przed ich ukąszeniami. Owady takie jak komary i kleszcze mogą przenosić choroby, które mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie.

Ważne jest, aby używać wysokiej jakości repelentu, który zapewni Ci długotrwałą ochronę. Możesz kupić repelenty na bazie chemicznej lub zrobić własny.

DEET jest najpopularniejszym środkiem odstraszającym owady. Jednak DEET jest znany z tego, że niszczy syntetyczną odzież. Jeśli chcesz uniknąć uszkodzenia odzieży i sprzętu, spróbuj użyć naturalnego repelentu.

Niektóre z bardziej skutecznych repelentów to olejki eteryczne. Istnieje wiele przepisów na zrobienie własnego środka odstraszającego owady.

Mieszanki olejków eterycznych są tworzone tak, by trzymać owady z daleka, ale ich skuteczność jest różna. Ten rodzaj repelentów nie działa dobrze przy dłuższym przebywaniu na zewnątrz.

Innym popularnym repelentem jest citronella. Cytronella to substancja na bazie cytrusów, pozyskiwana z gatunków trawy cytrynowej. Mieszanką tego składnika i wody można spryskać powierzchnie tarasów lub hamaków.

Oceń artykuł: Jak się ubrać w góry latem?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy