Strona głównaZdrowieCzy w ciąży można się opalać?

Czy w ciąży można się opalać?

Przez Redakcja

-

W ciąży powinnaś unikać łóżek opalających i produktów samoopalających. Inne rzeczy, których powinnaś unikać, to opalanie w sprayu i ostuda.

Unikaj łóżek do opalania

Łóżka do opalania i opalanie nie są dobre dla kobiet w ciąży. Wynika to z wielu zagrożeń dla zdrowia związanych z opalaniem. Ryzyko to obejmuje raka skóry, przegrzanie i wady wrodzone. Należy też pamiętać, że kobiety w ciąży mają bardziej wrażliwą skórę.

Oprócz oczywistych uszkodzeń skóry, opalanie może zwiększyć ryzyko rozwoju choroby skóry zwanej ostudą. Plazma to stan, który powoduje ciemne plamy na skórze.

Hormony ciążowe mogą zwiększyć wrażliwość skóry na słońce. Jeśli zdecydujesz się na opalanie, pamiętaj, żeby pić dużo wody i unikać długich sesji na słońcu.

Używanie solarium lub balsamu do opalania może zwiększyć ryzyko zachorowania na czerniaka, który jest jedną z najbardziej śmiertelnych form raka. Czerniak nie jest czymś, co chcesz przekazać swojemu nienarodzonemu dziecku.

Ryzyko czerniaka jest szczególnie wysokie w pierwszym trymestrze. W tym czasie dziecko rozwija bardzo ważną część swojego mózgu. Ekspozycja na słońce może zakłócić ten rozwój, powodując opóźnienia w rozwoju, a nawet poronienia.

Unikaj samoopalaczy

Jeśli jesteś w ciąży, musisz być ostrożna, jeśli chodzi o produkty kosmetyczne. Być może zastanawiasz się nad bezpieczeństwem stosowania samoopalaczy w ciąży. Na szczęście istnieją produkty, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Zanim jednak kupisz samoopalacz, upewnij się, że jest on naturalny i nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych.

Samoopalacze zawierają kilka substancji chemicznych. Wiele z tych, których używasz, może pochodzić z ropy naftowej. Należy unikać innych składników, w tym ftalanów i barwników.

Ftalany są używane jako substancje zapachowe w wielu kosmetykach, ale mogą również wpływać na układ odpornościowy nienarodzonego dziecka. Jeśli jesteś w ciąży, unikaj ftalanów, a także innych syntetycznych dodatków.

Dihydroksyaceton (DHA) to kolorowy dodatek, który znajduje się w większości samoopalaczy. DHA jest stosowany od ponad dekady. Uznano, że jest bezpieczny w zastosowaniach miejscowych, ale nadal nie wiadomo, jak wpływa na nienarodzone dziecko.

Chociaż nie jest bezpośrednią przyczyną problemów związanych z ciążą, DHA może zmutować DNA. Może to powodować wiele skutków, w tym raka.

Unikaj opalania natryskowego

W czasie ciąży ważne jest, aby być bezpiecznym i unikać niebezpieczeństw związanych z opalaniem. Kobieta w ciąży powinna być szczególnie ostrożna, jeśli chodzi o samoopalacz, ponieważ hormony mogą sprawić, że jej skóra stanie się bardziej wrażliwa. Pomocne jest także stosowanie kremu z filtrem i noszenie odzieży ochronnej.

Istnieją produkty do samoopalania, które można bezpiecznie stosować w czasie ciąży. Najlepszym sposobem na określenie, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni, jest rozmowa z lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia.

Niektórzy eksperci sugerują używanie maski, aby zminimalizować ryzyko wdychania oparów. Dobrze jest też nosić kapelusz, kiedy jesteś na zewnątrz. Zaleca się również noszenie luźnych, wygodnych ubrań.

Wielu ludzi lubi opalać się natryskowo, aby nadać swojej skórze zdrowy blask. Może też pomóc zwiększyć pewność siebie.

Jeśli planujesz opalanie natryskowe w ciąży, upewnij się, że poprosisz technika o nałożenie roztworu z maską. W przeciwnym razie możesz wchłonąć roztwór do nosa.

Unikaj ostudy

Wielu kobietom w czasie ciąży zdarza się ostuda, ale nie jest ona szkodliwa ani dla matki, ani dla dziecka. Jest to choroba skóry spowodowana zmianami hormonów. Jeśli zauważysz u siebie te objawy, koniecznie porozmawiaj z lekarzem o możliwościach leczenia.

Plazma jest spowodowana bodźcem hormonalnym, który powoduje, że skóra produkuje więcej melaniny, czyli pigmentu skóry. Ten nadmiar melaniny chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Dodatkowy pigment może pojawić się na obszarach ciała, na których występuje tarcie, takich jak nos, kości policzkowe, czoło i górna warga.

Może również pojawić się na przedramionach i w okolicy narządów płciowych. Prawdopodobieństwo pojawienia się ostudy jest większe u kobiet, które mają genetyczną skłonność do tej choroby skóry.

Większość przypadków ostudy znika po porodzie. Jednak niektóre kobiety nadal mają z nią problemy. Dostępnych jest kilka metod leczenia ostudy w czasie ciąży.

Jedną z metod leczenia ostudy jest stosowanie środków miejscowych. Jednak długotrwałe stosowanie tych środków może powodować skutki uboczne.

Oceń artykuł: Czy w ciąży można się opalać?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne WPisy