Dlaczego system komunistyczny w Zsrs jest uważany za zbrodniczy? Istnieje wiele powodów, dla których jest on za taki uważany. Ale jednym z najczęstszych jest to, że ludzie będący częścią systemu komunistycznego popełniają zbrodnie przeciwko ludzkości. W rzeczywistości Związek Radziecki był najbardziej znanym państwem na świecie pod względem popełniania zbrodni przeciwko ludzkości.
Zbrodnie przeciwko ludzkości
Zbrodnie przeciwko ludzkości są poważnym określonym przestępstwem popełnianym przez osobę lub organizację, która świadomie i celowo angażuje się w szeroko zakrojony atak przeciwko ludności cywilnej. Ten rodzaj ataku stanowi poważne naruszenie prawa międzynarodowego i może obejmować deportacje, pracę przymusową, przemoc seksualną, tortury i wymuszone zaginięcia.
Pojęcie zbrodni przeciwko ludzkości wywodzi się z Karty Norymberskiej, podpisanej po II wojnie światowej. Jej podstawowe zasady, w tym odniesienie do ludności cywilnej, ukształtowały prawną definicję zbrodni.
W procesach norymberskich oskarżono 183 oskarżonych o różne zbrodnie wojenne. Trybunał odrzucił argument obrony, że oskarżenie niewłaściwie zastosowało termin „zbrodnie przeciwko ludzkości”. Przyznał jednak, że odniesienie do ludności cywilnej w statucie czyni tę zbrodnię istotną.
Chociaż zbrodnie przeciwko ludzkości są nadal nieformalnie zdefiniowane, istnieją różne rodzaje odpowiedzialności karnej. Obejmują one zarówno odpowiedzialność indywidualną, jak i odpowiedzialność za dowodzenie. Chociaż nie ma specjalnego traktatu prawa międzynarodowego dotyczącego zbrodni przeciwko ludzkości, wiele państw kryminalizuje popełnianie tych zbrodni w swoim prawie krajowym. Niektóre państwa zobowiązują również swoje sądy krajowe do ekstradycji sprawców do jurysdykcji zagranicznej.
Uwięzienie
Jeśli zapytasz urzędnika chińskiego rządu, dlaczego system komunistyczny w ZSRR jest uznawany za przestępczy, możesz otrzymać inną odpowiedź niż się spodziewasz. Jest tak dlatego, że opiera się on na teorii politycznej prezydenta Jiang Zemina. Teoria ta, która znalazła również odzwierciedlenie w jego wizycie państwowej w Stanach Zjednoczonych w 2004 roku, mówi, że jedynym sposobem na uczynienie Chin krajem socjalistycznym jest reorganizacja struktur politycznych i ekonomicznych.
Jednym z najbardziej znanych więźniów politycznych w Chinach jest Xu Wenli. Został on skazany za działalność wywrotową w 1998 roku, a w 2002 roku otrzymał zwolnienie lekarskie. Jego rodzina złożyła apelację. Innym znanym dziennikarzem jest Haile Gacheme, który został uwięziony w 1999 roku i wysłany do obozu pracy w Erytrei. W swoich artykułach i esejach wzywał do reformy chińskiego systemu politycznego i gospodarczego. Artykuły były drukowane na krajowych i zagranicznych stronach internetowych.
Innym dziennikarzem jest Sein Hla Oo, który został skazany na siedem lat więzienia za pracę w prodemokratycznym magazynie Botahtaung. Zanim został aresztowany, został wybrany do parlamentu z ramienia Narodowej Ligi na rzecz Demokracji.
Lista zaginionych dziennikarzy nie jest tak kompletna jak lista prześladowanych pisarzy. Na przykład są dziennikarze, którzy zostali uprowadzeni, ale nie figurują na liście CPJ. Niemniej jednak w 2003 roku udokumentowaliśmy cztery przypadki zaginięcia reporterów.
Prześladowania
Było wiele powodów, dla których system komunistyczny w zsrs cierpiał z powodu prześladowań. Niektóre z nich to:
Związek Radziecki toczył wewnętrzną wojnę. Musiał bronić się przed inwazją nazistów. Armia Czerwona odgrywała ważną rolę. W 1940 roku przywrócono siedmiodniowy tydzień pracy.
Rosyjski Kościół Prawosławny również był celem represji. Zamykano nonkonformistyczne kościoły, więziono duchownych, a nawet wysyłano członków kościoła do obozów pracy.
Kilka organizacji religijnych zostało włączonych do systemu sowieckiego. Jednak większość z nich została rozwiązana, a ich członkostwo znacznie zredukowane. Wśród tych grup znalazły się Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Open Doors.
Komitet Centralny KPZR skrytykował tę organizację. Zarzucano jej, że nie poświęca wystarczająco dużo uwagi propagandzie ateistycznej.
W okresie sowieckim powstała organizacja Znanie. Komitet Centralny KPZR wydał w 1979 roku rezolucję wzywającą do bardziej intensywnej propagandy antyreligijnej. Do końca ery Chruszczowa stracono prawie 50 000 duchownych. Zamknięto co najmniej 6893 czynne kościoły.