Mniejszości narodowe i etniczne często bywają źle rozumiane. Mają one różne kultury, zwyczaje i pochodzenie, i może być trudno zrozumieć, czym się od siebie różnią. Niemniej jednak są też pewne podobieństwa. Oto kilka z nich.
Różnice w stanie zdrowia
Różnice w stanie zdrowia to różnice w stanie zdrowia, zachorowalności i śmiertelności między różnymi grupami. Czynniki te są nie tylko niesprawiedliwe, ale także przekładają się na zwiększone koszty opieki zdrowotnej i niższą produktywność.
Różnice zdrowotne są wynikiem czynników społeczno-ekonomicznych i środowiskowych. Należą do nich segregacja rasowa, dyskryminacja i brak dostępu do opieki zdrowotnej.
Populacje mniejszościowe doświadczają nieproporcjonalnego obciążenia chorobami i niepełnosprawnością. Są bardziej narażone na przedwczesną śmierć. Mają też wyższe wskaźniki zachorowalności, w tym na choroby serca, udar, raka i cukrzycę. Pomimo znacznych postępów w zakresie zdrowia w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, populacje mniejszości rasowych i etnicznych nadal doświadczają nierówności.
Najczęstszą przyczyną nierówności w zakresie zdrowia jest brak dostępu do opieki zdrowotnej. Inne czynniki to rasizm, dochody, edukacja i środowisko społeczne. Stosowanie narzędzi opartych na dowodach naukowych może pomóc w rozwiązaniu tych problemów.
Różnice w zakresie COVID-19
Liczba przypadków COVID-19 w USA dramatycznie wzrosła. W niektórych stanach w czerwcu po raz pierwszy odnotowano ponad 100 zgonów. Do 18 października 2020 roku potwierdzono, że ponad 1,1 miliona osób zaraziło się wirusem, co spowodowało prawie 220 000 zgonów na całym świecie. Istnieją jednak znaczne różnice w zachorowalności i śmiertelności z powodu COVID-19 pomiędzy mniejszościami etnicznymi i narodowymi.
Niedawne badanie wykazało, że osoby rasy afroamerykańskiej i czarnej, które nie są Hiszpanami, mają dwukrotnie większe ryzyko hospitalizacji z wirusem niż osoby rasy białej. Populacje azjatyckie oraz rdzennych Hawajów i Wysp Pacyfiku mają podobne wskaźniki zachorowań i zgonów.
Analiza przekrojowa przeprowadzona przez Center for Antiracist Research w COVID Boston University oceniła rasowy i etniczny rozkład wyników COVID-19. Badania te wykazały znaczny wzrost liczby przypadków COVID-19 i zgonów wśród mężczyzn i kobiet w średnim wieku należących do mniejszości rasowych i etnicznych.
Bariery językowe
Jednym z wyzwań stojących przed placówkami opieki zdrowotnej jest zapewnienie równych szans pacjentom należącym do mniejszości etnicznych. Wymaga to pokonania barier językowych i zwiększenia kompetencji kulturowych pracowników. Aby osiągnąć te cele, świadczeniodawcy powinni rozważyć podejście holistyczne, które uwzględnia zarówno potrzeby pacjentów, jak i personelu.
Badania naukowe podkreślają potrzebę zwiększenia kompetencji językowych i kulturowych. Na szczęście dostępnych jest wiele metod postępowania uwzględniających aspekty kulturowe. Niektóre z nich koncentrują się na szkoleniu pracowników służby zdrowia, aby lepiej radzili sobie z pacjentami należącymi do mniejszości etnicznych, podczas gdy inne dotyczą szkolenia tłumaczy.
Niedawne sympozjum w Amsterdamie podkreśliło niektóre z najlepszych praktyk. Prelegenci ze środowisk akademickich i branżowych omawiali sposoby, dzięki którym udało im się poprawić komunikację międzykulturową w służbie zdrowia. Na przykład opracowano internetowe narzędzie do tłumaczenia terminologii medycznej.
Wyzwania mieszkaniowe
Zdobycie niedrogiego mieszkania nie zawsze jest łatwym zadaniem. Istnieje wiele sposobów na uzyskanie dostępu do przystępnych cenowo mieszkań, w tym programy subsydiowanych lub tanich mieszkań, vouchery na wynajem oraz lokalna polityka mieszkaniowa. Brak przystępnych cen może spowodować bezdomność lub inne problemy związane z mieszkaniem.
Mieszkanie jest ważnym problemem dla mniejszości etnicznych. Niektóre grupy mniejszościowe doświadczają dyskryminacji przy ubieganiu się o mieszkania socjalne lub prywatne. Mogą też być w gorszej sytuacji, jeśli chodzi o dostęp do kredytów hipotecznych lub innych możliwości posiadania domu.
Badania wykazały, że pochodzenie etniczne odgrywa rolę w bezdomności. Grupy mniejszościowe często doświadczają trudności, kiedy próbują znaleźć tymczasowe zakwaterowanie lub przenieść się do bezpieczniejszych dzielnic. Przyczyny tego stanu rzeczy są różne, ale wiele czynników prawdopodobnie odgrywa tu rolę. Dobry gospodarz może w znacznym stopniu zapobiec bezdomności.
Wysiedlanie mniejszości i ludności rdzennej
Świat przechodzi okres bezprecedensowej migracji. Każdego roku przemieszczają się dziesiątki milionów ludzi. Wiele z tych migracji jest spowodowanych przemocą lub prześladowaniami. Są one szczególnie trudne dla mniejszości.
Przymusowa migracja mniejszości narodowych i ludności rdzennej jest często wynikiem wykluczenia, przemocy lub katastrof naturalnych. Migracje te mogą również wynikać z poszukiwania lepszego życia. Ważne jest, by rozważyć konsekwencje tych migracji i sposoby, w jakie mogą one wpływać na życie ludzi.
Przesiedlenia mniejszości rdzennych i narodowych stworzyły historyczne i kulturowe dziedzictwo niesprawiedliwości. Wysiedlenia nieuchronnie prowadzą do konfliktów i ataków na mniejszości tubylcze i narodowe. W rezultacie wiele z tych populacji stało się ofiarami zbrodni przeciwko ludzkości, w tym ludobójstwa.