Adin
Kabaret ADIN

Adin z założeniu miał być kabaretem ascetycznym i wstrzemięźliwym aktorsko. Spowodowane to było nadmiarem środków technicznych, mimiki, śmiesznych chwytów - stosowanych przez medialne kabarety.
Śmieszne to jest, ale stosowane zbyt masowo. Perełki sztuki kabaretowej zdarzają się już zbyt rzadko.

I stąd ambicja (bo to ambicja) stworzenia kabaretu artystycznego (lub artystowskiego - jak kto woli). I nie jest łatwo. Bo nawyki, żeby się podobać, są na tyle silne, że trzeba cały czas walczyć z naturalną skłonnością do rozśmieszenia bez względu na poziom. Ale na szczęście w zespole byliśmy zgodni, że oszczędna gra potrafi być nawet bardziej ciekawa niż zagrywanie się.

Bywa, że zadaję sobie pytanie czy to nie wkracza już na ścieżkę bełkotu artystycznego wspieranego poczuciem misji.
Gdyby nawet jednak, to trudno - i tak nie ma sensu powielanie modelu kabaretów medialnych. Jest ich wystarczająco wiele. Jak już robić kabaret, to coś ciekawego w tym musi być.

Przyjemność z kabaretu wyobrażam sobie tylko w przypadku pójścia nieco wbrew. A pójście wbrew oznaczało dla mnie w tym wypadku wyparcie się roli artysty użytkowego (kiedyś demonstracyjne odcięcie się od polityki teraz od komercji).

Trudna to droga. Model potemowski był taki, że grupa sympatycznych osób bawi się razem z widownią. I to nie pozostawiało żadnych wątpliwości.
W Adinie stawaliśmy trochę na przekór widowni, wcale nie będąc sympatyczni (chociaż prywatnie jak najbardziej) a wręcz wyzywający. Jeśli mimo wszystko publiczność darzyła nas sympatią to nie było problemu - gorzej kiedy tworzył się lekki dystans. Nie było łatwo ten dystans przełamywać. Częściej zdarzało się polec.

W pewnym momencie artystycznie stanęliśmy w miejscu. Trochę przez brak spektakularnego sukcesu, a trochę przez praktyczne trudności w pracy. Ta stagnacja zaczęła być już niepokojąca i chcąc nie chcąc należało zamknąć ten projekt.

Po półtora roku znowu pojawiła się chęć zmierzenia z tym samym wyzwaniem. Skład się zmienił. Było tak samo trudno. I znów się rozeszło.

Dalsza działalność już była pod szyldem kabaretu amatorskiego ADI. W składzie okrojonym do 2 osób. Na teraz nie do końca wiadomo jak to się skończy.

Adin