Chodź, poczytaj, zrozum Teksty kabaretu Potem| Pierwszy program | Z kolbergiem przez świat | Bajki dla potłuczonych | 15 sztuk | Sny im. sierżanta Zdyba | Różne takie story | Serca jak motyle | Dzikie muzy | Trąbka dla gubernatora | link do tekstów na stronie Sikory |


Program pierwszy

Kabaret "Potem" w latach 1984-1987 stworzył trzy programy, które zatytułowane były: "Potem I", "Potem II" i "Potem III". Z programów tych wybraliśmy kilka skeczy i nazwaliśmy je "I programem".


 * Chłop i Baba
 * Myśliweczek
 * Napad na bank
 * Samobójcy
 * Indianie
 * Wiosenna pieśń radości
 * Smutna piosenka

Z Kolbergiem przez świat

W roku 1987 kabaret Potem się rozpadł i zawiązał na nowo w roku 1989, w nowym składzie, z Adamem Nowakiem i Joanną Chudą (obecnie Kołaczkowskš), oboje w spadku po krótkiej ale burzliwej karierze w kabarecie "Drugi Garnitur". Pierwszy program po reaktywacji to "Z kolbergiem przez świat ". Z niego pochodzą m.in. "Trzej twardzi faceci " i "Baba Jola ". " Z kolbergiem przez świat" powstał w "bólach", ciężko było zrobić coś lepszego od "Autobusu czerwonego" albo "Niemego kina". Chcieli przeskoczyć samych siebie, co spowodowało tylko frustrację i lęk przed niepowodzeniem. Sikor, spodziewając się czegoś lepszego, był niezadowolony, zawiesił więc wszelkie występy kabaretu aż do wakacji. Wolny czas poświęcił na pracę nad programem wychodząc z założenia, że albo się uda, albo trzeba z tym skończyć. Gdyby ktoś wątpił to śpieszymy zawiadomić, że się udało.


Oddział
 * Trzech twardych facetów
Umarł Staszek
W pustyni i w puszczy
Baba Jola
Dancing patriotyczny w Bronowicach
Nie zapominajcie o ZAIKS-ie

Bajki dla potłuczonych

"Bajki dla potłuczonych" to jeden z najbardziej barwnych programów kabaretu. Powstał w 1991 roku. Wyobraźcie sobie, że kiedy Sikora go napisał i przyniósł na próbę, Potemy nie chcieli go nawet próbować. Mówili, że jest kiepski. "Mamy grać bajki?! Nigdy!" Sikor w rozpaczy przygotował premierę Bajek z inną obsadą. Istniał kiedyś na WSP w Zielonej Górze jedyny na świecie fakultet kabaretowy prowadzony właśnie przez Sikorę. Premiera Bajek odbyła się na tym fakultecie. Dopiero wtedy Potemom spodobał się ten program. Jeszcze nawet nie przypuszczali jakim okażš się hitem. Do dzisiaj ludzie pamiętają bajki, a niektórzy wyłącznie bajki...he he.


 * Dziewczynka z zapałkami
 * Fredek
 * Kaczątko
 * Kaj
 * Kopciuszek
 * Czerwony Kapturek
 * O grajku
 * Pocałuj żabkę
 * Wykład

15 sztuk

"15 sztuk" to program napisany dla eksperymentu. (nigdy nie był w TV) Sikor chciał spróbować zagrać sytuacją, a nie jak do tej pory grepsem. Charakterystyczne dla Potemów były krótkie, napikowane dowcipami skecze, ale aby się rozwijać, trzeba czasem spróbować czegoś innego. Tak powstał jeden z ulubionych przez zespół programów. Był on inny między innymi dlatego, że przez cały program przewijają się te same postaci, król Ferdynand, Rudy, Hania, Lutek Romczyk, Hieronim, Pelargonia i wredny Jacuś. A więc rok 1993.


 * Barabasz Tur
 * Grzywka
 * Hania
 * Hania szuka przygód
 * Hieronim choruje
 * Niebo
 * Nieszczęśliwa historia zdrady małżeńskiej
 * Sąd
 * Rewolucja
 * Nudzę się

Sny i zmory im. sierżanta Zdyba

Sikora eksperymentuje dalej. I zdaje się, że eksperyment się udał. Niektórzy starzy miłośnicy bajek poczuli coś w rodzaju zawodu, nie było już jasnych odniesień do literatury. Program bardzo dynamiczny, szybkie zwroty sytuacji, świat rzeczywisty mieszał się ze snem i marą.


 * Imperator
 * Koledzy
 * Kołysanka
 * Och miłości
 * Pan ratownik
 * Nie ma duchów
 * Jak sobie pościelesz
 * Gdzie jesteś, Mario

Różne takie story

"Różne takie story" to oddech dla Sikory i całego zespołu, po nieudanym programie "Trąbka dla gubernatora" (dramat kabaretowy) potrzebowali szybkiego zadośćuczynienia, tak powstały "Różne takie story" czyli krótkie parodie i pastisze znanych postaci ze świata literatury i filmu. Jest to jeden z najbardziej znanych programów Potemów (zaraz po bajkach).


 * Antygona
 * Carmen
 * Einstein
 * Kopernik
 * Robótka z ogródka
 * Otello
 * Robin Hood
 * Wal głową
 * Śmierć u lekarza

Serca jak motyle

"Serca jak motyle" powstały w 1996 roku. Jest to program o miłości. Jest to jeden z programów tzw. "tematycznych". Potemy wychodzą z założenia, że miłość jaka jest każdy widzi. Zakochanym się wydaje, że żyć bez siebie nie mogą, mało jedzą, mało śpią, głęboko oddychają.


 * Bom subtelny
 * Piękny wieczór
 * Zięć wawelski
 * Tak się umiera
 * Fortepianista
 * Dziura w sercu
 * Amorek
 * Cierpienia Gregora

Dzikie muzy

Uznając, że podobno kabaret Potem to całkiem niezły kabaret, postanawiają go obejrzeć wraz z widzami i podczas spektaklu siedzą na widowni. Do skeczów ubierają się na oczach wszystkich. Program ma jeszcze jedną charakterystyczną rzecz, skecze wybierają widzowie w dowolnej kolejności. Aktorzy to ulubiony temat Potemów, jest więc tam mnóstwo tekstów o aktorach, reżyserach, i sztuce.


 * Dokąd zmierza narrator
 * Stado Learów
 * Panna Viola
 * Monolog
 * Raz w Paryżu
 * Nie mów do mnie misiu
 * Hitler
 * Scenariusz dla trzech aktorów, aktorkę i reżysera
 * Aktorzy to świnie

Tršbka dla gubernatora

"Tršbka dla gubernatora" to program z przeszłościš. Parę lat temu Sikora postanowił zrobić coś ambitnego. Może coś na zasadzie kabaretowej sztuki teatralnej? - pomyślał. I tak zrobił. I później żałował. Błędem podstawowym "Tršbki" był kompletny brak fabuły, wszystko co się działo na scenie podporzšdkowane było wyłšcznie tzw. grepsom. "Tršbka..." to jeden z najbardziej śmiesznych i najsłabszych jednocześnie programów kabaretu Potem. Powodowała koszmary nocne u niektórych z aktorów. Spektakl doczekał się 15 wykonań, aż w końcu Sikora zrezygnował, poddał się. By uleczyć rany napisał "Różne takie story". Rany się zagoiły, ale Sikora jest uparty. Przed rozwišzaniem kabaretu postanowił jeszcze raz podejść do "Tršbki..." Ufff. Udało się. To już nie ten sam program. Mówię Wam.W "Tršbce..." występujš:

Zjawiska metafizyczne:


 * Rudolf napada na gubernatora i Julię
 * Rozmowa Rudolfa z Nowym
 * Julia przekonuje gubernatora do Nowego
 * Spotkanie Artura i Rudolfa


Strona główna